Parkedeki Milli Gurur Hidayet Türkoğlu

Basketbol camiasının namı değer ‘HEDO’ lakaplı Milli gururu Hidayet Türkoğlu 41 yaşında. Parkedeki gururumuz Hidayet Türkoğlu'nun doğum gününe özel hazırladığımız içerik sizlerle!

Parkedeki Milli Gurur Hidayet Türkoğlu

Basketbol camiasının namı değer ‘HEDO’ lakaplı Milli gururumuz Hidayet Türkoğlu 41 yaşında. 19 mart 1979 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Türkoğlu, Öğrenimini Bayrampaşa ilk öğretim okulu ve özel Çavuşoğlu kolejinde gördü. Genç yaşlarından itibaren sporla ilgilenen Hidayet oyunculuk kariyeri boyunca ülkemizde Efes Pilsen forması giydi. 2000 yılında NBA draftinde 1. Tur 16.
Sıradan Sacramento Kings tarafından seçildi, 2000/2003 yılları arasında Sacramento Kings forması giyen Türkoğlu bunun yanı sıra NBA kariyeri boyunca San Antonio Spurs, Orlando Magic, Toronto Raptors, Phoenix Suns ve LA Clippers takımlarının kadrolarında da yer aldı.

EN MUTLU GÜN


13 Haziran 2005 yılında 10 seneyi devirdiği aşkı Banu Ergür ile dünya evine giren Hidayet Banu çiftinin nikah şahitliklerini Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Fenerbahçe Kulubü Başkanı Aziz Yıldırım, milli basketbolcu Kerem Tunçeri ve işadamı Hasan Arat yaptı. Bu mutlu evlilik 2 çocuk ile taçlandı.


Sezonun en hızlı gelişen oyuncusu Hidayet Türkoğlu 2008 yılında Orlando Magic takımında gün geçtikçe artış gösterdiği performansını sergilerken, NBA’de ‘sezonun en çok gelişme kaydeden oyuncu’ ödülünün sahibi
olmaya da hak kazandı. 1998/2014 yılları arasında 300’ü aşkın Ay Yıldızlı forma giyen Türkoğlu, aynı zamanda başarılarına 2001 Avrupa Basketbol şampiyonasında ve 2010 FIBA Dünya Basketbol şampiyonasında gümüş madalya kazanan kadrolar arasında yer aldı.


SAHADAN MECLİS'E


A Milli Basketbol takımını bırakma kararını 24 mart 2014’te açıklayan Türkoğlu, 13 kasım 2015’te de resmi olarak basketbol kariyerine son verdi. Oyunculuk kariyerini burada sonlandıran Türkoğlu 16 kasım 2015-7 haziran 2016 tarihleri arasında da Türkiye Basketbol Federasyonun Ceo’su olarak görev yaptı. Başarılı kariyerine bir yenisini daha ekleyecek olan Türkoğlu ayrıca Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Görevine de getirilmişti. Evli ve 2 çocuk babası olan Türkoğlu 26 ekim 2016 tarihinde Ankara’da yapılan Olağan Genel Kurulunda 5 ayrı sandıkta 143 oydan 113’ünü alarak Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanlığına seçilmiş oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER