Ömrünü Sanata Adayan Çınar: Sadri Alışık

Sadri Alışık 5 Nisan 1925’de İstanbul Beykoz’da dünyaya geldi. Öğrenimini Beykoz Ortaokulun da gören Alışık çocukluk yıllarından oyunculuğa merak salmış okulun tiyatro oyunlarında bir çok kez sahne almıştı. İşte Sadri Alışık'ın hayatına dair detaylar...

Ömrünü Sanata Adayan Çınar: Sadri Alışık

Sadri Alışık 5 Nisan 1925’de İstanbul Beykoz’da dünyaya geldi. Öğrenimini Beykoz Ortaokulun da gören Alışık çocukluk yıllarından oyunculuğa merak salmış okulun tiyatro oyunlarında bir çok kez sahne almıştı. Liseyi İstanbul Erkek Lisesinde okumuş, Üniversite eğitimini ise Bir süre Güzel Sanatlar Akademisinde görmüş halen okulun piyeslerinde rol almaya devam etmişti. Sahneye ilk adımını 1939 Eminönü Halkevi’nde amatör olarak atan Alışık, 1934’te Raşit Rıza Tiyatrosunda profesyonel olarak yer almıştır.


Yaşamına 200’ü aşkın film sığdırdı


Sinema sektörüne ilk kez 1944 yılında Faruk Kenç’in yönettiği Günahsızlar adlı film ile atılmış, 1964’ten başlayarak canlandırdığı Turist Ömer karakteri ile dikkatleri çekip, seyircinin beğenisini almıştı. 20 Ağustos 1959 yılında oyuncu Çolpan İlhan ile evlenip 5 Haziran 1960 da oğlu Kerem Alışığı kucağına almıştı. Genç oyuncu Sadri Alışık 1971 yılında Afacan Küçük Serseri filmindeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü almış ardından Yengeç Sepeti filmindeki rolüyle de 1994 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi olmuş, yaşamı boyunca 200den fazla filmde rol almıştı.


Sanat Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde Yaşatılıyor


Sinema kariyerinin yanında bir dönem 45’lik plaklar doldurmuş, gazinolarda çalışmış, ağırlıklı olarak İstanbul’u anlattığı şiirleri derlediği bir kitap yayımlamış ve bir çok yağlı boya tablolara da imzasını atmıştı. Karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği ile bir de kemik iliği hastalığıyla savaşan Alışık İstanbul’da tedavi görmüş olduğu hastanede 18 Mart 1995’te yaşama gözlerini yummuş, ailesi ve bir çok sevenini yasa boğmuştu. Zincirli kuyu mezarlığına defnedilen Sadri Alışığın anısına eşi Çolpan İlhan Sadri Alışık Kültür Merkezini kurmuş ve her yıl sahnesinde yer alan sanat eserlerine Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödüllerini almaya hak kazanan sanatçılar yetiştirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER