Hümanist Bir Sanatçı Taras Şevçenko

Doğum gününe özel sanatçı kişiliği ile örnek aldığımız büyük sanatçı Şevçenko sizlerle!

Hümanist Bir Sanatçı Taras Şevçenko

Ukraynalı şair ve ressam Şevçenko, tarihte bugün, 9 Mart 1814’te doğmuştur. Hümanist bir sanatçı kişiliğe sahip olan Şevçenko, Rusça eserler de vermiştir.

Bir köle ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Şevçenko, henüz 11 yaşında yetim kalmıştır. Çevre köylerden okuma yazma öğrenen Şevçenko, zaman buldukça resim yapmaya başladı. Bir ressamın yanında 4 yıl boyunca çıraklık yapan Şevçenko, 5 Mayıs 1838’de Karl Briullow’un özgürlüğünü satın alması ile özgürlüğüne kavuştu!

Özgürlüğüne kavuştuğu ilk yıllarda Sanat Akademisi’ne kaydolan Şevçenko, burada peyzaj dalında madalya kazanmıştır. Önemli eserlerinden biri olan “köpeğe ekmek veren dilenci çocuk” yağlı boya tablosudur. Bir yandan da köle iken yazdığı şiirleri gün yüzüne çıkarır Şevçenko, 1845 yılına geldiğinde gizli bir topluluğa sanat için katılır.

Faaliyetlerinden dolayı diğer dernek üyeleri ile beraber, tutuklanır. Rusya’nın uzak bir köşesine sürgüne gönderilen Şevçenko, burada sürekli baskı altındadır. Şiir yazması, resim yapması yasaktır.

Son yıllarını resim yaparak, şiir yazarak geçirir Şevçenko. Sürgün hayatında yaşadığı zorluklardan sonra hastalanan Şevçenko, 10 Mart 1861’de ölür.

Tüm hayatı boyunca mücadele verdiği köleliğin kalkması konusu onun ölümünden tam 7 gün sonra ortadan kalkar.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2020, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER