Hem Şair Hem Bürokrat: Faik Ali Ozansoy

10 mart 1876’da Diyarbakır’da dünyaya gelen büyük şair, Servet-i Fünun ve Fecr-i Ati dönemlerinin en önemli sanatçılarındandır. Şiirleri Türk Sanat Müziği şarkılarına güfte olmuştur.

Hem Şair Hem Bürokrat: Faik Ali Ozansoy

Servet-i Fünun’un En Genç Üyelerinden

Henüz öğrenim yıllarında Servet-i Fünun’a katılan Ozansoy, topluluğun en genç üyelerinden biridir. Okulunu bitirdikten sonra devlet kurumlarında kaymakamlık ve mutasarrıflık yaptı.

1908 yılında, Bursalı Haydar Paşa’nın kızı Mevhibe Hanım ile evlendi. Bu evlilikten toplam 5 çocuk sahibi oldu.

Fecr-i Ati’ye Adını O Verdi

İlk şiir kitabı “Fani Teselliler”’i 1908’de yayımladı. Eserlerinin çok uzun süre yaşamayacağını düşündüğü için kitaba bu ismi vermişti. 1909'da Fecr-i Ati topluluğuna başkanlık etti. Topluluğa adını o verdi. Nesiller arasındaki köprü görevini Servet-i Fünûn ve Fecr-i Âtî grubu arasında da sürdürdü.

I. Dünya Savaşı yıllarında yazdığı ikinci oyunu “Nedim ve Lale Devri”’ni 1950’de tamamlayıp yayımladı. Eser, aruz ölçüsüyle yazılmış manzum bir piyestir.

1 Ekim 1950 tarihinde geçirdiği bir kalp krizi sonucu Ankara’da vefat etti. “Abdülhak Hamit’in ayakucuna gömülmeyi vasiyet etmiş olduğu için cenazesi İstanbul'a getirilerek Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER