Dünyanın Tarihini Değiştiren Destan Çanakkale Zaferi

Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl dönümü, tarihin akışını değiştirmiş olan bu savaş Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri ile de akıllara kazınmıştı; “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum.” Gelibolu’da büyük bir kahramanlıkla kazanılan bu zafer yalnızca Türklerin değil, tüm dünyanın seyrini değiştirdi. 

Dünyanın Tarihini Değiştiren Destan Çanakkale Zaferi

Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl dönümü, tarihin akışını değiştirmiş olan bu savaş Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri ile de akıllara kazınmıştı; “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum.” Gelibolu’da büyük bir kahramanlıkla kazanılan bu zafer yalnızca Türklerin değil, tüm dünyanın seyrini değiştirdi. 18 Mart 1915 de o dönemin en büyük deniz gücü olan İngiliz ve Fransız savaş gemileri Çanakkale
Boğazına giriş yaptı. İngilizler ve Fransızlar Türk savunmasını alt edip Boğazı kolayca geçebileceklerini umut ederek şiddetli bir hücumla başladılar. Dardanos tabyamız bu saldırıya yoğun bir ateş ile karşı koydu. Yoğun ateşe maruz kalan düşman gemileri kaçmak isterken topçu atışlarıyla Türk savunması düşmana göz yumdurmadı. Karşılıklı süren korkunç bombardıman 1 saat kadar sürdü.

‘Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum’


Yoğun ateş altında kalan düşman hedefine boğazdaki mayınları almış, etkisiz hale getirmek için mayın tarayıcılarını boğazın derinliklerine sokmuştu. Bu sırada Anafartalar grup Komutanı Mustafa Kemal; sürgünü tak emrinden sonra ordusuna şu sözleri söyledi, “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!” Tabyalarımız aralıksız bir şekilde mayın tarayıcılarını da ateş altında tutarken düşman panikleyip kaçmaya başlamıştı. Bu sırada bombardıman altında kalan düşman gemileri ağır hasar görmüş hatta batanlar olmuştu. İtilaf devletleri büyük kayıplar verdikten sonra Çanakkale Boğazını geçemeyeceklerini anladı.

Gelibolu’da Bir Destan

Çanakkale savaşlarında 250 binin üzerinde askerimiz şehit düşerken düşmanın kaybı bu sayının da üstündeydi. Kısa sürede Türk ordusu büyük zaferler kazandı Tüm dünyanın Seyrini değiştirdi. Çanakkale savaşının unutulmaz kahramanı Anafartalar grup komutanı Mustafa Kemal’in başarısı ulusal kurtuluşun kaynağı oldu. Bağımsızlığımızı savunan ve Topraklarımızı koruyan bu savaş, kutsal destansı savaşlara bir örnek olmuş. Düşmanı bozguna uğratmıştı.

Vatan için Hak yolunda Şehadet

Osmanlı Devletinin son, Türkiye Cumhuriyetinin ilk zaferi olan bu savaş, yalnızca Türk Milletinin değil İslam camiasının da zaferidir, Allah’a inanlar ne olursa olsun umudunu yitirmedi, bu savaşı iman gücü ile kazandı. Gelecek nesillere bırakılan kutsal miras bu topraklar uğruna Şehadet şerbetini içen aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve dua ile anıyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER