Rıdvan Şükür, Pessinus'ta

Dağcı ve doğa sporcusu Rıdvan Şükür, antik Dünyanın Anadolu’daki önemli şehirlerinden Pessinus’ta fotoğraf çalışması yaptı, Frig yolunda yürüdü.

Rıdvan Şükür, Pessinus'ta

Antik Dünyanın çok seyahat eden tarihçisi ve coğrafyacısı Strabon’un  Pessinus’u büyük bir ticaret merkezi olarak tanımladığını söyleyen Şükür, Sivrihisar’ın Ballıhisar köyünde bulunan bu önemli antik kente fotoğraf çalışması yapmak için geldiğini söyledi.       

 

Gizemli antik Anadolu kenti Pessinus

Pessinus’un altın çağını Roma döneminde yaşadığını, kent yaşantısıyla ilgili bilgilerin çoğunun çevredeki yazıtlardan edinildiğine değinen Şükür, Frigya’nın önemli şehri Pessinus’un eski tarihinin tam olarak bilinmediğini söyledi.

Romalıların Hannibal’ı yeneceklerine katkısı olacağını düşündükleri Gökten indiğine inanılan şekilsiz taştan yapılmış Kibele heykelini Pessinus’tan senato kararı ile aldırdıklarını, Roma’ya getirtilip orada bir tapınağa yerleştirilmesi sonucunda ana tanrıça Kibele büyük bir üne kavuştuğunu belirtti.

Frigyanın önemli şehri Pessinus’a gelen Şükür, Roma yol şebekesinde kavşak noktasında bulunan bu kentin daha sonraki dönemlerde de ticari açıdan önemli bir konunda olduğunu söyledi.  Şükür, ayrıca bu Anadolu antik dönem  kentinin yüzlerce yıl önemini koruduğunu belirtti..  M.Ö. 25 yılında Roma Hakimiyetine giren Pessinus çevresinde inceleme yapan ve fotoğraf çalışması yapan Şükür, bozkırın içindeki bu önemli kenti sevdiğini söyledi. . 

 

Romalı şair catullus Attis’i  konu alan şiirinde Kybele’yide anlatmıştı.

Kybele ayinleri ile ün kazanmış olan Frigya Antik Kenti Pessinus’un En zengin çağını Roma hakimiyetine girdiğinde yaşadığını söyleyen tarihçi Şükür, bu şehrin erken tarihinin hala gizemini koruduğunu belirtti. Romalı şair Catullus Attis’i konu alan şiirinde Kibele tapınmasına dair canlı bir anlatım sunduğuna değindi;

“Gidin hep beraber izleyin  Frigyadaki Kybelenin evini,  Frigyadaki korularını tanrıçanın, ziller çalar orada, tefler yankılanır.  Frigyalı fülütçü ağır ağır çalar kıvrak fülütüyle,  sarmaşıklar dolanmış başlarını sallar hızlıca Maenadlar orada.”     

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER