İNSAN HAKLARINDAKİ BAŞARIMIZ 'ANLAYIŞ DEĞİŞİKLİĞİNDE' SAKLI

Ak Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından 81 ildeki teşkilatların katılımıyla gerçekleştirilen “Genişletilmiş İl İnsan Hakları Başkanları Toplantısı”, Genel Merkez Toplantı Salonu’nda geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

İNSAN HAKLARINDAKİ BAŞARIMIZ 'ANLAYIŞ DEĞİŞİKLİĞİNDE' SAKLI

Ana Kademe, Kadın Kolları, Gençlik Kolları İl İnsan Hakları Başkanları ve İnsan Hakları Başkan Yardımcılarının da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Ak Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, katılımcılara bir sunum yaparak göreve gelmesinin ardından birim olarak gerçekleştirdikleri faaliyetleri İnsan Hakları Başkanlığı’nın projeleri ve hedefleri hakkında bilgiler verdi.

Üstün’ün büyük bir ilgi ile izlenen sunumunda Başkanlığın kuruluş çalışmaları, AK Parti’nin insan hakları perspektifi ve önümüzdeki dönemlerde insan hakları bağlamında risk faktörü olabilecek başlıklar hakkında detaylı bilgiler yer aldı.

ÇALIŞMALARIMIZI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYORUZ

Konuşmasında İnsan Hakları Başkanlığı’nın kuruluşunun ardından öncelikli faaliyet alanlarını belirleyerek süratle çalışmalara başladıklarını ifade eden Üstün, “Toplumumuzun tüm kesimlerine, ayrımcılığa uğrayan vatandaşlarımıza yönelik politikalar oluşturmak için Sn. Başbakanımızın rehberliğinde gündemimizi oluşturduk. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesinden Roman vatandaşlarımızın sorunlarına, Suriyeli göçmenlerden Alevi vatandaşlarımızın taleplerine kadar birçok alanda çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

İNSAN HAKLARINDAKİ BAŞARIMIZ “ANLAYIŞ DEĞİŞİKLİĞİNDE” SAKLI

Ak Parti’nin insan haklarındaki başarısının anlayış değişikliğinde yattığını dile getirerek konuşmasına devam eden Üstün, “Kurulduğumuzdan bu yana reformcu bir politika benimseyerek yüzlerce reforma imza attık. ‘İşkenceye sıfır tolerans’ ilkesini tavizsiz uygulayarak, hak ihlallerini tasfiye ederek, demokratik bir kültürün yerleşmesi için süratle mevzuatı yenileyerek yeni kurumlar ihdas ettik. Deyim yerindeyse sessiz bir devrim gerçekleştirdik. Yeni Türkiye kimliği de bu reformcu kimliğin ve sessiz devrimin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Bizim en güçlü yanımız, reformcu bir yol benimsememizdir. Birimimiz ise bunu görünür kılmak için var gücüyle çalışacak” diye konuştu.

BERABER YAŞAMAYA ALIŞMAMIZ LAZIM

İnsan Hakları Başkanlığı olarak üzerinde çalıştıkları konulardan birinin de düzensiz göç ve göçmenlerin sorunları olduğunu belirten Üstün, " Ne kadar zorlarsak zorlayalım göçmenlerin en az yarısı burada kalacak. Onlarla beraber yaşamaya alışmamız ve kendimizi konumlandırmamız lazım. Bundan sonra Türkiye'nin yerleşik nüfusu üzerinden çok, göçmen nüfusu üzerinden insan hakları meseleleri olacak. Süreci iyi yönetmemiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

TERÖRE KARŞI TEK VÜCUT OLACAĞIZ

Konuşmasında terör meselesine de değinen Üstün şer odaklarının hedeflerinin tüm insanlık, insanların yaşama hakkı olduğunu anımsattı. Teröre karşı tek vücut olmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğu bir dönemden geçtiğimizi dile getiren Üstün, Türkiye olarak terörle mücadelenin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlılıkla sürdürüleceğini kaydetti.

HAYAT HAKKINI YOK EDEN ANLAYIŞLAR MEŞRUİYET KAZANAMAZ

Sunumunda özgürlüklerin kötüye kullanılarak, istismar edilmesinin, başka insanların hayat özgürlüğünü, yaşam hakkını ortadan kaldırılmasını da peşi sıra getiren vahim sonuçlara neden olduğunu ifade eden Üstün, “Gösteri adı altında yapılan ancak gösteriyle hiçbir alakası olmayan tamamıyla şiddete hizmet eden eylemlerde kullanıldığı hak, bir vatandaşımızın hayat hakkından daha önemli değildir. Hayat hakkını yok eden hiçbir özgürlük anlayışının meşruiyet kazanmasından söz edilemez. Bu hakkın kötüye kullanımı olası bir risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır” diye konuştu.

Toplantının ikinci oturumunda teşkilat mensuplarının görüş ve önerilerini dinleyerek sorularını yanıtlayan Üstün, İnsan Hakları Başkanlığı’nın faaliyetlerinin ve insan hakları bağlamında gelişmelerin konu alındığı “Gündem İnsan Hakları” başlıklı dergi hakkında katılımcılara bilgiler vererek belli aralıklarla bu yayını sürdürmeyi planladıklarını da ekledi.

Katılımcılara; Ak Parti’nin demokratikleşme sürecinin anlatıldığı Sessiz Devrim kitabı, İnsan Hakları mevzuatı ve çok sayıda bilgi ve dokümanın verildiği istişare toplantısının ardından kapanış konuşmasını gerçekleştiren Üstün, teşkilat mensuplarına teşekkür ederek toplantıyı sonlandırdı.

TEŞKİLATLARIMIZLA DAHA SIK BİRARAYA GELECEĞİZ

Toplantının son derece faydalı ve verimli geçtiğini ifade eden Üstün, "İnsan Hakları Başkanlarımızla bir araya gelerek önemli değerlendirmeler ve istişareler gerçekleştirdik. Bundan sonra teşkilatlarımızla daha sık bir araya gelecek, demokratikleşmeyi önceleyen ve insan haklarına saygılı bir siyasi kültürün gelişmesi için büyük bir aile olarak aralıksız çalışacağız.” diye konuştu.

Toplantıda ayrıca İnsan Hakları Başkan Yardımcıları Mehmet Metiner, Leyla Şahin Usta, Markar Eseyan,  Abdurrahman Kurt ve M. Hilmi Dülger de birer sunum yaptı.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER