ETÇİOĞLU SERT ÇIKTI 'İMAR AFFI İLE İSKANI KARIŞTIRAN KAFAYA SADECE GÜLERİM'

MHP'nin Büyükşehir Meclisi Grup Başkanvekili Erkal Etçioğlu, şehirde ki iskansız binalarla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

ETÇİOĞLU SERT ÇIKTI 'İMAR AFFI İLE İSKANI KARIŞTIRAN KAFAYA SADECE GÜLERİM'

MHP'nin Büyükşehir Meclisi Grup Başkanvekili Erkal Etçioğlu, yapılan meclis toplantısında birçok binanın iskansız olduğunu belirterek bu binalara iskan verilmesini istedi.

Etçioğlu’nun bu açıklamaları Sakarya Yeni Haber Gazetsi tarafından yanlış değerlendirilip eleştirilince Etçioğlu tepki gösterdi.

Yenihaber Gazetesi; 'Etçioğlu'nun Adapazarı Belediye Başkanlığı döneminde imar affı yasası kapsamında iskan verdiği binaların 1999 depreminde yıkıldığını ileri sürdü.'

Bunun üzerine Eski Başkan Etçioğlu’dyi sert şekilde uyardı.

İşte o açıklama;

 

İMAR AFFI İLE İSKANI KARIŞTIRAN KAFAYA SADECE GÜLERİM

24/2/1984 tarihinde zamanın hükümeti tarafından  çıkarılan 2981 sayılı “İmar Ve Gecekondu Mevzuatına Aykırı Yapılara Uygulanacak Bazı İşlemler Ve 6785 Sayılı İmar Kanununun Bir Maddesinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun” ya da İmar Affı denilen yasa ile son yıllarda Yapı Kullanma İzin Belgesi olmayan yapılar konusu birbirlerinden ayrı konulardır.

Ayrıca; Depremde imar affı ile yapılan yapıların yıkıldığı iddiası bilimsel gerçeklikten uzak bir yorumdur. Depremde İlimizde yıkılan binaların büyük çoğunluğunu ruhsatlı binalar oluşturmaktadır. Örneğin; Belediye İşhanı, Adliye, Askerlik Şubesi, Maliye, Dilmen Oteli, Elmas Otel,v.s gibi çoğu kamu binası ve önemli yapılar bu sınıftadır.

O halde bugünkü iskan sorunu son yıllarda çok çeşitlilik göstermektedir. Bunlar arasında “inşaat ruhsatı olduğu halde iskan alamayan binalar” bile vardır. En son düzenleme ile 3 kata çıkarılan 9 ve 10 m yükseklikteki binaların 3  metre 1.kat ruhsatı verildiği halde 2.40 m yükseklikteki bodrumu oluşturan “eski binaların zemin katları”, inşaat ruhsatları olduğu halde müteahhitlerin vergi ve SSK borçları yüzünden ruhsat alamayan “çok ortaklı binalar” ile depremden sonra yapılan ruhsat parası yüzünden ruhsat alamayan “fakir ailelerin konutları“ gibi uygulamalar bu kapsama girmektedir.

En son verilere göre şehir merkezimizde 1954-2009 yılları arasında verilen inşaat ruhsatı sayısı 36.887 adettir. Oysa 1964-2009 yılları arası yapı kullanma izin ruhsatı (iskan) alan inşaat sayısı 18.466 Adettir. Yani aradaki fark inşaat ruhsatı olup ta iskan izni almadan kullanılan bina sayısına denk gelmektedir. 2009 yılı itibari ile Ada/parsel bazlı eşleştirme sonucunda inşaat yapı ruhsatı  olup yapı kullanma izni  bulunmayan bina sayısı net olarak  12.638 adettir.2016 yılı verileri bu sayının çok üzerindedir. Bu bilgileri beni depremi unutmakla suçlayan gazetede” İSKAN İZNİ OLMAYAN BİNALAR” isimli köşe yazısı yazarak yayınlamıştım. O zaman bu fikirlerime itiraz etmeyenler niçin şimdi eleştiriyor * doğrusu anlayamıyorum.

Bütün bu gerçekler bilinirken sırf maksatlı yayın yaparak şahsımı yıpratma amaçlı masa başı haberleri yapmak gazetecilik gibi şerefli bir mesleğe gölge düşürmekten başka bir işe yaramaz. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğunu iddia etmeyi gösteren bu duruma bir kere daha gülüyorum. Şehrimin düştüğü bu hale ise inanın çok üzülüyorum.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2016, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER