CHP YENİLGİYİ KABULLENEMEDİ 'MÜCADELE DAHA SONA ERMEDİ'

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ayça Taşkent, referandum sonrasında ilk açıklamasını gerçekleştirdi. Taşkent, YSK'nın verdiği kararları eleştirirken, "Birlikte yürüttüğümüz mücadele daha sona ermedi" ifadelerini kullandı.

CHP YENİLGİYİ KABULLENEMEDİ 'MÜCADELE DAHA SONA ERMEDİ'

CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, referandum sonrasında ilk açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklamasında Yüksek Seçim Kurulu'nun verdiği kararları eleştirirken toplumsal mütabakatın önemine değindi. İşte Taşkent'in o açıklaması:

 

"Anayasa değişiklik paketinin TBMM'de onaylanmasından sonra Sakarya yerelinde çok yoğun bir çalışma ortamına girdik. 
Anayasa, bir toplumun uzlaşma metnidir, ortak yaşamın zeminidir. Ancak kapalı kapılar ardında kimseden görüş almadan ve hatta kimse konuşturulmadan hazırlanan bir anayasa teklifi  alelacele yasalaştırıldı ve önümüze konuldu.
Bizim referandum sürecinde en büyük gayretimiz, ülkemizdeki yönetim sistemini değiştirmeyi hedef alan bu Anayasa teklifini insanlarımıza anlatmak oldu. 

Partililerimiz, gönüllülerimiz, gençlerimiz, kadınlarımız sokak sokak, kapı kapı dolaştık. OHAL şartları altında tüm devlet olanaklarının 'evet' için kullanıldığı orantısız bir ortamda, tacizler, baskılar altında hep birlikte mücadele verdik. 
Kampanya sürecinde yaşadığımız usulsüzlükler seçim günü de kendini gösterdi. Oldukça fazla basılan yedek oy pusulaları, tercih yerine evet yazılı mühürler, mühürsüz gelen zarf ve oy pusulaları, oy kullanımı başladıktan sonra YSK'nın kendi kanununa aykırı bir kararla mühürsüz oy pusulalarını geçerli kılması, ki aynı YSK yurtdışı oylarında bunları geçersiz saymıştır, oylar henüz sayılmaya başlandığında evet sonucu çıkmış gibi yayınların başlatılması, referandumun meşruiyetini sorgulatır hale getirmiştir.

Bizler hangi oyu verirsek verelim, bu ülkede birlikte yaşayan insanlar olarak şaibelerin üzerine demokrasi adına birlikte gitmek, hep birlikte takipçisi olmak zorundayız. Geldiğimiz noktada; tüm yaşananlar ve yaşatılanlar sonucunda bile toplumun yarısı bu metni onaylamamış ve çıkan sonuç toplumsal mutabakatın gereğini bir kez daha ortaya koymuştur. 
CHP olarak tüm toplumumuzu yansıtan, herkesin sahiplenebildiği demokratik bir Anayasa hazırlanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini isteriz. İl örgütü olarak referandum süreci boyunca birlikte çalıştığımız tüm partililerimize ve desteğini esirgemeyen her düşünceden 'hayır' sever vatandaşlarımıza teşekkür ederiz. Birlikte yürüttüğümüz mücadele daha sona ermedi, tam demokratik Anayasaya kadar çalışmaya devam."

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2017, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER