'CHP, SAKARYALI'NIN OYUNA SAHİP ÇIKTI'

CHP Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent, CHP’nin Sakarya’daki sandıkların yüzde 30’unda bilgiye ulaşabildiği yönündeki asılsız haber ve iddialara açıklık getirdi. Taşkent, “Sakarya’daki 3’ü cezaevinde olmak üzere toplam 2045 sandığın her birinde birer müşahit ve sorumlumuz vardı. Sandıkların yüzde 98’ine, yani 2 bin 3’üne ait ıslak imzalı tutanak elimizde bulunuyor” dedi.

'CHP, SAKARYALI'NIN OYUNA SAHİP ÇIKTI'

Taşkent, yaptığı yazılı açıklamada, şu bilgilere yer verdi:
“CHP Sakarya olarak, insanlarımıza, tüm kampanya boyunca ‘siz sandıklara giderek geleceğinize sahip çıkın, biz oylarınıza sahip çıkacağız’ sözü verdik ve her verdiğimiz söz gibi, bu sözümüzü de yerine getirdik.
Kentimizde, 3’ü cezaevlerinde olmak üzere toplam 2 bin 45 sandıkta oy kullanıldı. Biz parti olaraksandıkların her bir tanesinde, birer müşahit ve sorumlumuzla yer aldık. Oy kullanılan her binada  birer bina sorumlumuz ve ilçelerimizde toplam 40 avukatımız görev yaptı.


Biz CHP olarak, Sakarya’da, her bir oyun sayımına ve ıslak imzayla kayıt altına alınmasına tanıklık ettik. Sandık başlarındaki usulsüzlüklerin bu yönüyle önüne geçtik.


Ancak Türkiye genelinde olduğu gibi Sakarya’da da sıkıntı; mühürsüz pusulalarla oy kullanımında yaşandı. Akyazı, Arifiyeve Adapazarı’nda mühürsüz oy kullandırıldığını tespit ettik. Yaptığımız itirazlar, reddedildi.


İl Başkanlığımızda, Sakarya’daki 2 bin 3 sandığa ait ıslak imzalı tutanaklar bulunuyor. Bilgi almak, çalışmak yapmak isteyenlere açıktır, isteyen vatandaşlarımız ve gazeteciler, gelip il binamızda tutanakları inceleyebilir, bilgi alabilir.


Biz referandum günü, bu ıslak imzalı tutanaklara ilişkin bilgileri, Parti Genel Merkezi’mizin, YSK sistemine paralel hazırladığı elektronik sistemine girdik. YSK’nın resmi olmayan verileriyle yapılan karşılaştırmada bir sandıkta uyumsuzluk tespit ettik, orada da düzeltme yapılmasını sağladık. YSK resmi verileri açıkladıktan sonra yeni bir karşılaştırma daha yapacağız.
Sakarya’da ayrıca Hendek’te bir köyümüzde, tercih mührü yerine evet mührüyle oy kullandırtıldığını belirledik ve düzeltilmesini, tercih mührüyle değiştirilmesini sağladık.


“MÜHÜRSÜZ SEÇİM ÜZERİNDEKİ ŞAİBE KALKINCAYA KADAR MÜCADELEYE DEVAM”
CHP Sakarya olarak kamuoyunun şunu bilmesini istiyoruz; Biz, sandık başlarında, bir siyasi parti olarak, birer vatandaş olarak üzerimize düşen herşeyi yaptık. Her bir vatandaşımızın her bir oyuna, emanetimiz gözüyle baktık, sonuna kadar sahip çıktık. Sandık başında sayımla yapılabilecek usulsüzlüklerin bu yönüyle önüne geçtik.
Ancak bu referandumun asıl hikayesi; vatandaşlarımızın mühür altında verdiği oylar değil, mühürsüz oy pusulalarıyla verildiği iddia edilen oylardır. Şimdi sürdürdüğümüz mücadele buradaki şaibenin temizlenmesine yöneliktir.
Vatandaşlarımıza söz veriyoruz; ‘Mühürsüz seçim’ üzerindeki tüm şaibe ortadan kalkıncaya,  vatandaşımızın gerçek tercihi ortaya çıkıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2017, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER