' Bu kadar yıl nerdeydiniz?'

0

' Bu kadar yıl nerdeydiniz?'

Dağdibinde işyerleri mühürlenen esnaflarla bir araya gelen MHP İl Başkanı Levent Bülbül, “Eğer burada bir hukuksuzluk varsa bunca yıldır neden sessiz kalındı. Hiçbir sosyal tedbir almadan, alternatif sunmadan yapılan bu uygulama vicdansızlıktır. Konunun üzerine gideceğiz” dedi.

Adapazarı Belediyesi tarafından Dağdibinde bulunan işyerlerinin mühürlenmesinin ardından bölgede ticaret yapan esnaf ve çalışanlarının tepkisi dinmek bilmiyor. MHP İl Başkanı M.Levent Bülbül, Başkanvekili Ahmet Kazıcıoğlu, İl Başkan Yardımcısı Ömür Açba ve Adapazarı Belediye Meclis üyesi Suat Çokluk, ‘Tarım alanı’ olduğu gerekçesiyle işyerleri mühürlenen esnaflarla bir araya geldi.

Esnaflardan konuyla ilgili bilgiler alarak dinleyen İl Başkanı Bülbül, sıkıntıları dinledi. Bölgede birçok esnafa 10 ile 50 bin lira arasında idari para cezası uygulandığını söyleyen esnaflar, “Burada 30 yıllık binalarda var. Doğalgaz abonesi olan dükkan üstü evler var. Kurban Bayramı öncesinde idari para cezası uygulandı. Bir uyarı yapılmasının ardından 24 saat içinde dükkanlarımız mühürlendi” şeklinde konuştular.

90’a yakın kişinin bu uygulama nedeniyle işsiz kaldığını ve akşam evine ekmek götüremediğini anlatan esnaflar, “Bizim kredilerimiz var. Mevcut yetiştirmemiz gereken siparişlerimiz var. Bize bir çözüm bulmak yerine bizim hayatımızla oynuyorlar. Gelsinler bu bölgede tarım arazisinde yer alan onlarca yeni ev yapılıyor. Onlara neden ses çıkaran yok” şeklinde konuştular.

İşyerlerinin yakında yıkılacağı bilgisini aldıklarını söyleyen esnaflar, “İdari para cezası ve bu kararı Bölge İdare Mahkemesine taşıdık. Hakkımızı arayacağız” dedi. Esnafları dinleyen İl Başkanı Levent Bülbül, ise konuyla ilgili detaylı incelemeler yaparak Adapazarı Belediye meclisi ve kamuoyu nezdinden gereken tüm girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Bülbül, “Burada ciddi bir sıkıntı var. Hiçbir sosyal tedbir almadan ve ya alternatif sunmadan böyle bir işlem vicdansızlıktır. Ayrıca çok yüksek miktarlarda verilen idari para cezaları var. Bu kadar yüksek olmasının nedeninin açıklanmasını gerekir. Esnafın büyük bir mağduriyetin içinde olduğu gerçeği var. Kaldı ki, bu işyerleri arasında 30 yıldır faaliyet gösteren yerler var” dedi.

Eğer bir hukuksuzluk varsa yıllardır buna neden sessiz kalındığını soran Bülbül, “ Ekonomiksel olarak bu insanların yok olmasına belediye eliyle karar verilmesi haksız bir uygulama olacaktır” dedi. Başka bir konuya işaret eden Bülbül, “ Seçim üstü bunun bir şantaj unsuru olarak kullanılmasından şüphelerim var. Önce sizi korkutup sonra bu konuyu kolayca çözüp bunu bir malzeme yapmalarından endişe ediyorum” dedi.

Toplantı sonunda ise Ahmet Altıntaş isimli bir vatandaş 11 dönüm arazisi üzerinde baktığı koyunlarının da mühürlendiğini söyledi. Altıntaş, “Hayvanlarım telef olacak. Bizim ekmeğimizle oynamasınlar” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER