AKİF'İ ANMANIN YANINDA ANLAMAK GEREKLİ

AK Parti Sakarya Kadın Kolları ‘İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’ münasebeti ile bir program düzenledi.

AKİF'İ ANMANIN YANINDA ANLAMAK GEREKLİ

İstiklal Marşının kabulünün 95. Yılında AK Parti Sakarya Kadın Kolları ve YÖÇEYDER tarafından organize edilen programda konuşan Başkan Zehra Hatipoğlu “Millet olarak yeni Türkiye yolunda  birlik ve kardeşliği pekiştirmeye çabaladığımız  bir süreçte İstiklal Marşı ve Mehmet Akif'i anma ve anlamanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle hem İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümünü kutlamak hem de yeni nesillere bu şuuru benimsetmek adına bugün ki toplantımızı düzenlemiş bulunmaktayız.” dedi.

 

Hatipoğlu konuşmasının devamında "Merhum Mehmet Akif'in, vatan toprakları işgal altındayken kaleme aldığı İstiklal Marşı; milli mücadele ruhunu, Türk Milleti'nin vatan sevgisini, bağımsızlığa olan tutkusunu en güzel biçimde yansıtmaktadır. Vatanı için gerektiğinde canını feda etmekten kaçınmayan büyük Türk milletinin kahramanlık destanı olan İstiklal Marşı bugün de bizlere vatanın ne kadar kutsal bir emanet olduğunu göstermektedir. Bugün bu vesilesi ile  İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy'u ve bütün İstiklal Kahramanlarımızı bir kez daha minnet le ve rahmetle anıyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

 

BU MARŞ KIYAMETE KADAR GEÇERLİ OLACAK

 

Kadın Kolları Başkanı Hatipoğlu’ndan sonra kürsüye AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç geldi. Kılıç “Günün önemini Kıymetli Kadın Kolları Başkanım güzel bir şekilde özetledi. Kurtuluş savaşının ardından, vatan sevgisinin istikbalin ve hürriyetin en şiddetli ihtiyaç duyulduğu an da yazılan bu marş ve bu marşın sözleri İnşaallah kıyamete kadar geçerli olacaktır. Bu marştaki sözlere layık olmak, onları nesillerimize aktarmak için hep birlikte mücadele ediyoruz. Ben bu program vesilesi ile Rahmetli Akif’i dua ile anıyor ve bu programda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Hepinizden Allah razı olsun.” Şeklinde konuştu.  

 

Programda ayrıca YÖÇEYDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Türkoğlu’da söz alarak “Bizler Yöçeyder ailesi olarak Merhum Mehmet Akif Ersoy’un yolundan gidenler olabilmek için yola çıktık. Bu vesile ile Merhumu rahmet ve minnetle anıyoruz.” dedi.

 

UNUTURSAK KAYBEDERİZ

Daha sonra ise Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu söz alarak Marşın yazıldığı döneme tarihsel perspektifte ışık tuttu. Sofuoğlu “Ne muhteşem bir şiir ki, bu sözler ancak yürekten gelir. Ezanların 18 yıl Türkçe okutulması sonrasında Rahmetli Adnan Menderes’in büyük gayretleri sonrasında yeniden aslına döndürülmesine ‘Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli’ mısraları sebep olmuştur. Bunu hep hatırlamalıyız. Çünkü unutursak kaybederiz. “ şeklinde konuştu.

 

İSTİKLAL MARŞINI GÜZEL OKUMA YARIŞMASI

Programın sonunda ise ilköğretim çağındaki çocuklar arasında İstiklal Marşını güzel okuma yarışması yapıldı.

Çocukların İstiklal Marşını okumalarının ardından bir değerlendirme yapan Jüri üyeleri 1. 2. ve 3.yü belirledi.

Dereceye giren çocuklara birer hediye takdim edildi. Topluca çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2016, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER