AK PARTİ TEMİZLİĞE BELEDİYELERDEN BAŞLIYOR!

Referandum sonuçlarının ardından Bakanlar kurulunu toplayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada önümüzdeki döneme dair bazı planları anlattığı öğrenildi.

AK PARTİ TEMİZLİĞE BELEDİYELERDEN BAŞLIYOR!

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi’nin köşesine taşıdığı bilgilere göre

21 Mayıs da yapılacak AK Parti olağanüstü kongresi ile partinin başına geçecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önümüzdeki 3 yılın yol haritasını açıklayarak AK Parti ve hükümetin geleceğine ilişkin çok önemli talimatlar verdi.
 İLK ÇALIŞMA BELEDİYELERE!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı iddia edilen planlamaya göre ilk hedef Belediyeleri düzenleme olarak hayata geçirilecek. Bu yıl içerisinde yapılacak hamleler ile AK Parti teşkilatları ile belediyelerde değişim ve düzenlemeler tamamlanacak. Ardından 2018 yılı ise icraat yılı olacak. 3 yıl ise 2019. Bu yıl da ise girilecek seçimlere odaklanılacak.

 

 

3 YILIN PLANLAMASI
Bir anlamda 2019 yılına kadar Türkiye’nin ve AK Parti’nin gelecek perspektifini yansıtması açısından Erdoğan’ın çizdiği ‘yol haritası’ nı paylaşmak istiyorum. Cumhurbaşkanı önümüzdeki 3 yılı 3’e ayırıyor.

2017 BELEDİYELER VE TEŞKİLATLARIN YENİLENMESİ

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk talimatının ‘belediye’lerle ilgili olarak verdiğini yazan Selvi Erdoğan’ın“Referandumda bazı belediyeler ile teşkilatların yeterince çalışmadığını hatta bazı yerlerde evet oylarını aşağıya çektiğini belirtiğini” ifade ediyor.

 

Erdoğan “Belediye başkanlıklarını tek tek değerlendirin. Sonuçlara olumsuz etkisi olan belediye başkanlarını alın, yerine belediye meclisinden birini seçin” diyerek uyarıyor, “Bunu geciktirmeden yapın. 2018’de icraat yaparlar. 2019 zaten seçim yılı. Belediye meclisinden seçilen arkadaş başarılı olursa 2019’da onu aday gösteririz”

 

2. SIRADA TEŞKİLATLAR GELİYOR

Kongrelerin 2017 yılı içerisinde tamamlanmasını isteyen Erdoğan Cumhurbaşkanı Erdoğan “İl başkanlarından yorulanları, heyecanını kaybedenleri, sahada çalışmayanları belirleyin, kongre sürecinde değiştirin. Bize sahada heyecanla çalışacak İl başkanları lazım” talimatı verdi. 


KONGRE TALİMATI

 

İşte Hürriyet Yazarı Abdulkadir’in bu konuyla ilgili yazısının ilgili bölümü;


Cumhurbaşkanı, değişim ve yeniden yapılanma süreçlerinin 2018’e sarkıtılmamasını istiyor. Bu açıdan çok önemli bir talimat daha veriyor. “AK Parti’nin olağan kongresini 2018’e sarkıtmayın. Kongre takvimini öne alın. 2017’de olağan kongreyi tamamlayın” Bu durumda AK Parti, 2018 yılı Eylül-Ekim ayı içerisinde tamamlanacak olan olağan kongre takvimini öne çekecek. Böylece hem yorulan İl başkanları ve İlçe yönetimleri yenilenecek hem de 2018 yılının kongre yılı olmasına izin verilmeyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda AK Parti MKYK toplanarak, kongre takvimini yeniden düzenleyecek.

SEÇİM YILI 2019

2019 yılında yerel seçimler, kasım ayında ise yeni sisteme göre ilk kez cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için seçim yapılacak. Bazı bakanlar, 2019’da 30 Mart’taki yerel seçimler ile Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinin birleştirilmesini öneriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu öneriye karşı çıkıyor: “Yerel seçimler ile Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerini ayrı yapalım.”

Erdoğan böylece hem erken seçim kapısını kapatıp, seçimlerin 2019 yılında olacağını ilan ediyor hem de iki seçimin birleştirilmesini istemiyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2017, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER