AK Gençlik Öğrenci Evlerinde Yeni Sistemi Anlattı

AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandum süreci çalışmaları kapsamında sık sık öğrenci evi ziyaretleri yaparak yeni sistemi anlattı.

AK Gençlik Öğrenci Evlerinde Yeni Sistemi Anlattı

Bu kapsamda, AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte, öğrenci evlerini ziyaret ederek il genelinde bulunan öğrencilere Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlattılar. Gençlerin Anayasa değişikliği maddeleri ile ilgili sorularını yanıtladılar.

AK Gençliğin olmadığı yer, dokunmadığı yürek olmayacak diyerek yola çıktık
AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, “Öğrenci evlerimizi ziyaret ederek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatıyoruz. Sakarya’da ulaşılmadık genç, AK Gençliğin olmadığı yer, dokunmadığı yürek olmayacak diyerek yola çıktık.” dedi. Demir, “Şehrimizde okuyan Üniversite Öğrencilerinin katıldığı bu toplantılarda Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini enine boyuna konuşma fırsatı bularak yeni sistemin önemine detaylarıyla değinmeye çalışıyoruz. Yeni anayasada milli iradenin egemen kılınacağı, “Güçlü Sistem - Güçlü Cumhurbaşkanı” ve istikrarlı bir yönetim modeli hayata geçirileceğini anlatıyoruz. Milli iradenin karar alma organındaki varlığı ve egemenliği açıkça tescillenmiş oluyor. Yargının bağımsızlık ilkesi gibi tarafsızlık ilkesi de tescil ediliyor.  Bunun yanı sıra artık genç kardeşlerimiz siyasette daha aktif yer alacak ve gençlerin kendi yaşıtlarında temsilcileri olacak ve çok daha fazla söz sahibi olacaklar. Bu halk oylaması Türkiye’nin tarihi dönüm noktalarından birisidir. Bizler bu bilinçle sahada olacağız. Referandum sürecinde ulaşılmadık yer bırakmayacağız. Bunun için çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Gençlik Teşkilatlarımız ev ev, sokak sokak gezerek halkı bilgilendiyor. Sakarya Teşkilatları olarak bizim referandumda evet oylarını arttırma hedefimiz çok önemli. Bunu mümkün olduğu kadar en yüksek seviyeye çıkarmak istiyoruz. Bu şekilde Sakarya’nın ve Türkiye’nin genel yüzdesini arttırmak, daha güçlü bir şekilde, daha gür bir sesle EVET demek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

15 yıldır neyi yapamadınız bu sistemle de sistemi değiştiriyorsunuz?
Başkan Yusuf Demir, sürekli istikrar için yeni sistemin önemine vurgu yaparak, yeni anayasanın ülke için bir fırsat olduğunu anlattı. Demir, "Türkiye’de yıllardır vesayet sistemi hakimdir. Her tarafa vesayet hakim olmuştur. Milli irade ikinci plandaydı. Biz AK Parti hükümetleri dönemlerinde milli iradeyi ön plana aldık. Bunun için çetin bir mücadele verdik. Şimdi bize soruyorlar, size de soruyorlar; bu soru ile karşı karşıya gelmemiz çok doğaldır. Neydi bu? ’15 yıldır iktidarsınız, ne istediğinizi yapmadınız, neden her şeyi yapabiliyorken sistemi değiştirmek istiyorsunuz?’ diye soruyorlar. Bilmezler ki, elimizden tutan değil, çelme takan, sırtımızdan iten, her türlü zorlukla engellerle karşılaştık. O yıllarda çıkardığımız kanunlar veto ediliyor, bir yandan vetodan kurtulan kanunlar Anayasa Mahkemesi tarafından iptal ediliyor. Diğer yandan en büyük projelerimiz Danıştay karaları ile iptal ediliyordu. Devlet yönetimine tekrar bürokrasinin ve statükonun hakim olamaması milletin iradesinin ülke yönetimine tam anlamıyla yansıması için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi diyoruz." dedi.

Program sonunda katılan öğrenciler, Anayasa değişikliğine ve Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine dair akıllara takılan soru işaretlerinin giderildiği, soru-cevap tekniği ile her konunun detaylıca irdelenebildiği, keyifli bir sohbet havasında geçen toplantı için teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2017, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER