3 DÖNEM KURALI KİM(LER) İÇİN UYGULANACAK?

Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri erkene alınıp tarih açıklanır açıklanmaz kulisler hareketlendi. Ortaya çıkan aday adaylarının yanı sıra birçok isim de resmi sürecin başlamasını bekliyor.

3 DÖNEM KURALI KİM(LER) İÇİN UYGULANACAK?

Aday adayı olmak için şimdilik bekleyen isimlerin resmi başvuru süreci ile birlikte daha yoğun bir trafik meydana getireceği AK Parti’de şimdi merak edilenlerin başında mevcut vekillerden kimlerin devam edeceği, ya da değişecek vekil olup olmadığı.

Durum böyle iken konuşulanların başında AK Partinin 3 dönem kuralı geliyor. Hatırlanacağı üzere AK Parti Merkez disiplin kurulu üyesi Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ve yine Genel Merkezde önemli görevler üstlenmiş Şaban Dişli 7 Haziran 2015 seçimlerinde 3 dönemi doldurdukları gerekçesi ile aday olamamışlardı. Aradan geçen 4 aylık sürede 1 Kasım 2015 tarihinde ise yeniden gidilen seçimler sonrası bir dönem boşluk verdikleri gerekçesi ile listede yer almışlardı.

Üstün ve Dişli’nin bu dönem aday gösterilip gösterilmeyeceği bilinmezken partide 3 dönem kuralı ile ilgili de bir bilinmezlik olduğu ortaya çıktı.

 Parti ileri gelenleri ile yapılan görüşmelerde bu konuda bir netlik olmadığı görülürken kimine göre ‘Haziran ve Kasım ara dönemdi ve arada geçen döneme denk gelen vekillerin 1 dönemi tamamlamadığı ifade edilirken’ birçok isme göre de ‘Haziran – Kasım döneminde vekillik yapanlar bir dönem vekillik yapmış gibi’ değerlendirilecek.

Peki bu durum Sakarya’ya nasıl yansıyor sorusuna ise şu cevap verilen cevaptan çıkan sonuçta;

AK Parti Sakarya Milletvekillerinden Ali İhsan Yavuz eğer 7 Haziran seçimleri dönemden sayılırsa sonrasında girdiği 1 Kasım seçimleri ile 3 dönemi doldurmuş olacak. Prof. Dr. Mustafa İsen ve Recep Uncuoğlu ise 2. dönemlerini tamamlamış sayılacak. Bu durumda Ayhan Sefer Üstün ve Şaban Dişli ise tek dönem bitirmiş gibi düşünülecek.

Bu konudaki bir diğer görüş ise,  AK Parti sadece bir seferlik yani 1 Kasım 2016 seçimleri için 3 dönem kuralını rafa kaldırdı ve bu dönemi göz ardı etti.

Buna göre ise, değerlendirmeler 7 Haziran'a göre yapılarak kuralın uygulanmasına devam edilecek. Eğer bu şekilde bir uygulama olursa da, 24 Haziran seçimlerinde Ayhan Sefer Üstün ile Şaban Dişli 3 döneme takılan isimler olacak. Ali İhsan Yavuz 2 , Prof. Dr. Mustafa İsen ve Recep Uncuoğlu ise 1 dönemi tamamlamış sayılacaklar.

 

Görülen o ki, süreç açıklanana kadar AK Parti mevcut vekillerini ilgilendiren bu durumun ne zaman netlik kazanacağı kulislerde en çok merak edilenler arasında yer alacak.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2018, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER