KEMAL ÖZTÜRK'ÜN KULAKLARI ÇINLASIN 'THE İNDEPENDENT SON KEZ BASILDI'

Eski Anadolu Ajansı Genel Müdürü Gazeteci Kemal Öztürk’ün Digital Devrim derslerinde anlattıkları gerçek oluyor.

KEMAL ÖZTÜRK'ÜN KULAKLARI ÇINLASIN 'THE İNDEPENDENT SON KEZ BASILDI'

DİGİTAL DEVRİM BÜYÜYOR!

Yeni Şafak Köşe Yazarı Kemal Öztürk akademilerde verdiği derslerde Sanayi Devriminden sonra gerçekleşen ve Sanayi Devriminden daha büyük bir güç olan Digital Devrimden bahsediyor ve ‘Bana bir gün bir gazete çıkar deseler kesinlikle Kağıda basılı bir gazete çıkarmam. İnternette yayın yapan bir gazete çıkarırım” diyor.

Dünya Basınında bu konu ciddi şekilde tartışılıyorken son olarak The Independent  gazetesi bundan sonra yayınına digital ortamda devam etme kararı aldı.

THE İNDEPENDENT SON KEZ BASILDI'
İngiltere'de 1986'dan beri yayınlanan gazetenin son başyazısında, verilen ‘cesur’ karara dair değerlendirmeyi zamanın yapacağı belirtilirken, Independent’ın dünyanın dört bir yanından gazetelerin takip edeceği bir örnek olduğu iddia edildi.

"BİR DÖNEM KAPANDIĞINDA, YENİSİ AÇILIR"

Yazıda, “Bugün baskı durdu, mürekkep kurudu ve yakında kağıt da kırışmayacak. Bir dönem kapandığında, yeni bir tanesi açılır ve Independent ruhu ilerlemeye devam eder” ifadelerine yer verildi.

SON KAĞIT BASKI PROTESTOLAR EŞLİĞİNDE ÇIKTI

Tirajı bir dönem 400 bini aşan The Independent, İngiltere'de kağıt baskıya son verip sadece dijital yayına geçme kararı alan ilk ulusal gazete oldu.

Günlük tirajı 40 bine kadar düşen gazetenin son kağıt baskısını yaptı. Ancak gazete çalışanları bu durumu masalara vurarak protesto etti. Kağıt baskıya son verilmesiyle birlikte birçok çalışanın işsiz kalacağı tahmin ediliyor.

Gazete bundan böyle sadece dijital mecralarda yayın yapacak.

MEDYAROTA / ENSONHABER
 

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER