Yarım Asırlık Kutlama 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

1961 yılından bu yana yarım asırdır süregelen Dünya Tiyatrolar Günü her yıl 27 Mart’ta Tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediliyor.

Yarım Asırlık Kutlama 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

İlk kez 1961 yılında kutlanmaya başlayan Dünya Tiyatrolar Günü o yıldan bu yana aralıksız olarak devam ediyor. Her sene 27 Mart’ta ulusal, ve uluslararası çeşitli etkinlik ve aktivitelerle kutlanmaya devam ediliyor.

KUTLAMA FİKRİ NEREDE NASIL DOĞDU

Dünya Tiyatro Günü'nü kutlama fikri 1961 yılında o dönemki ITI başkanı olan Arvi Kivimaa tarafından önce Finlandiya sonra Avusturya'da yapılan 9. ITI Konferansında ortaya atıldı. Bu fikir İskandinav ülkelerinden gelen desteğin de etkisiyle uygulanmaya başlandı. Dünya Tiyatro Günü kabul edildikten sonra her yıl Paris’te 1962 tarihli Uluslar Tiyatrosu’nun (Theatre of Nations) da açılış günü olan 27 Mart günü, ITI’nin dünya çapındaki merkezlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ HEDEF VE KUTLAMALARI

Dünya Tiyatro günü, tiyatro dünyasının duayen sanatçı ve izleyicilerini bir araya getirmeyi hedeflemiştir. Sahne sanatlarının insanları bir araya getiren gücünü kutlamak ve sanata olan değeri vermek amaçlanmış günümde halen kutlanmaktadır. Her yıl 27 Mart’ta kutlanan dünya tiyatrolar günü ulusal etkinliklerin yanı sıra, uluslar arası işlevleri ve tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de büyük rol oynamaktadır.

ŞEHİR TİYATROLARI ÜCRETSİZ SAHNELENİYOR

Ülke genelinde de süregelen bu etkinliklerde Büyükşehir Belediyeleri 27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününde kutlama ve birlik sağlama kapsamında oyunları sanatseverler için ücretsiz olarak sahneliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER