Sırma Sultan Abdülhamid'i Anlattı

Mart ayı kültür sanat etkinliklerinde bir konferans veren Sırma, Sultan 2. Abdülhamid'in iç ve dış mihraklara karşı verdiği mücadeleyi anlattı.

Sırma Sultan Abdülhamid'i Anlattı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mart ayı Kültür Sanat Etkinliklerine konuk olan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, 2. Abdülhamid'in İslam Birliği Siyaseti adlı konferans verdi. Adapazarı Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleşen programa Sırma'nın yanı sıra Vali Ahmet Hamdi Nayir, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün ve çok sayıda Sakaryalı vatandaş katıldı.

İSLAM SİYASETİ

Sultan Abdülhamid'in Avrupa'ya karşı İslam camiasını bir araya getirecek bir siyaset izlediğini belirten Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, "Sultan Abdülhamid tahta çıktığında çoluk çocuk yaşta değildi.  Çok akıllı ve ketum birisiydi. Herkes onun ne düşündüğünü bilmezdi. Çok düşünceli ve kibar birisiydi. Sultan Abdülhamid’in sağ eli sol elinin ne yaptığını bilmezdi. Onun siyaseti buydu. Tahta çıktığında maddi bir sorun ile karşılaştı. Avrupalılardan alınan borç ödeyememe durumuna gelmişti. Çeşitli sebeplerle borçlarını isteyen Avrupalılara karşı Sultan Abdülhamid yapılacak tek şeyin dünya Müslümanlarını Avrupalılara karşı birleştirmek olduğunu düşünüyordu. Bu onun İslam siyasetini ne kadar önemsediğinin göstergesiydi" dedi.

ELİ ÇİN'E KADAR UZANIYORDU

Abdülhamid Han'ın uzman istihbaratçılar yetiştirerek dünyanın dört bir tarafında batı emperyalizmine karşı mücadele etttiğinin altını çizen Sırma, "Sultan Abdülhamid, Mithat Paşa’ya anayasa hazırlattı. Böylelikle ilk meşruti idare kurulmuş oldu. Sultan Abdülhamid bu anayasaya 1 madde ilave etmiştir. Abdülhamid’in eklediği 113. Madde şöyle der; ‘Devlet Başkanı devleti tehlikede görür ise anayasayı geçici olarak yürürlükten kaldırabilir.’ Sultan Abdülhamid bu nedenle kimseye güvenmediğini belli etmiştir. Sultan Abdülhamid’in ayrıca şimdilerde adına MİT denilen adamları vardı. Nerede ne olacağını bilirdi. Sıradan bir sultan değildi. Çin’e kadar eli uzanıyordu. Adamları Pekin’e kadar gitmiş, oraları işgal eden Avrupalılara karşı Müslümanlara isyanlar çıkarmasında yardımcı olmuşlardır. Sultan Abdülhamid işte bu şekilde iç ve dış mihraklarla mücadele ediyor. Her taraftan sıkıştırıyorlar, Sultan’ı tahttan indirmek için her yolu deniyorlardı. Kısaca Sultan Abdülhamid batı emperyalizmine karşı en güzel mücadeleyi vermiştir" ifadelerini kullandı.

Sırma'nın konuşmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, kendisine günün anısına hediye takdim etti. Çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER