Sakarya Ardzınba'yı Unutmadı

Sakarya Abhaz Derneği; Abhazya Cumhuriyeti Kurucu Devlet Başkanı, Başkomutan Vladislav Ardzınba'ın vefatının 6. Yıldönümü nedeniyle anma programı düzenledi. Gecede okunan şiir ve Ardzınba'nın özgeçmişi duygulu abların yaşanmasına neden oldu.ARDZINBA: “Türkiye’den Abhaz gençlerimiz yanımızda olduktan sonra, bizim zafere ulaşmaktan başka çaremiz olamaz…”

Sakarya Ardzınba'yı Unutmadı

Abhazya Cumhuriyeti Kurucu Devlet Başkanı ve Bağımsızlık Savaşına bizzat katılan Başkomutan Vladislav Ardzınba; Sakarya Abhaz Derneği tarafından Orhangazi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programla, vefatının (29 Mayıs 2011) 6. Yıldönümünde saygıyla anıldı. Bağımsızlık Savaşına katılan Sakaryalı Abhaz Leon Madalyası sahibi Gazi Alper Kobaş tarafından organize edilen geceye; Sakarya Abhaz Derneği Başkanı Oral Kobaş, Uluslararası Apsnı Vakfı Başkanı Soner Gogua, Abhazya Türkiye Ticari İlişkiler Temsilcisi Ruhi Karaalp, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Erkut Aşaoğlu, Ayhabılar. Öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Abhaz Öğrenciler

Abhaz ve İstiklal Marşları’nın okunduğu ve saygı duruşu yapılarak başlayan gecede;  Abhazya’dan Sakarya’ya okumak için gelen SAÜ Öğrencisi Astanda Khuapshyku ve Almas Khuaranziya’nın Türkçe-Abhaz’ca sunumunu üstlenirken, Abhaz Derneği Sekreteri Zeynep Can tarafından da Vladislav Ardzınba’nın çağrı mesajı seslendirildi. Gecede; Astanda Kuapshyku okuduğu Abhaz’ca “Kurtarıcımız” şiiri, duygulu anlar yaşatırken, Kayalar Abhaz Kültür Derneği Başkanı Erdinç Atile’de şiiriyle geceye ayrı bir renk kattı.

 

Hara Harwoa Reyhabı

Abhazya'nın önce Rusya Federasyonunca daha sonra Birleşmiş Milletler üyesi 5 ülkenin de tanıması Sergey Bagapş'ın başkanlık döneminde olmuştur. 4 Mart tarihi doğum günü olan Sayın Sergey Bagapş'tan bahsetmemek olmazdı. Sayın Sergey Bagapş'ın biyografisini Eda Boran seslendirdi. Gecenin sürprizini Sakarya Üniversitesinde okuyan Abhazya’lı öğrenciler yaptı. “Hara Harwoa Reyhabı” Müziğini hep birlikte seslendirdi.

 

Ardzınba Türklere övgü

Gecede konuşma yapan Alper Kobaş ve Soner Gogua; Ardzınba ile aralarında geçen diologlardan örnekler verdi. Alper Kobaş konuşmasında “Ardzınba'nın Gürcistan ile savaş içerisinde olmasına rağmen Geri Dönüş Devlet Komitesini kurmasını ve bütçesinin savaş şartlarında bile oluşmasına imkan sunduğunu anlattı.  Gösterilen sinevizyondan çok etkilendiğini ifade eden Soner Gogua ise; “Savaş söylentilerinin çıkması ortalığın karışması ile birlikte öğrencilerin zarar görmemesi için Ardzınba'nın bulunduğu binada görevlendirilmiştik. Biz ise Ardzınba'nın korunması lazım geldiğini düşünüp onun etrafını sarmıştık. Her halimizden belli oluyordu Türkiye'den geldiğimiz. Bizi gören Ardzınba ‘Diasporadan gençlerimiz burada biz neyi başaramayacağız’ diyerek bizleri kucaklamıştı” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2016, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER