Sağlam'dan Gençlere Tavsiyeler

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç.Dr.Hasan Salih Sağlam Şiir ve Sanat konulu söyleşinin konuğu oldu.

Sağlam'dan Gençlere Tavsiyeler

Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesinde gerçekleştirilen programda, öğretmen ve öğrenciler Doç.Dr. Hasan Salih Sağlam’ın hekimlik mesleğinin yanı sıra fotoğraf sanatı ve edebiyatla ilgilenen yanının da olmasının söyleşiye davet sebebi olduğunu dile getirdiler.

Kişiliğin İnşasında Sanat Önemli

Katıldığı programda kişiliğin inşasında sanatın çok önemli bir rolünün olduğunu belirten Sağlam, sanatla ilgilenen insanın yüreğinde öfke ve şiddetin barınamayacağını söyledi. Bir öğrencinin “siz kimliğinizin inşa ederken sanattan ne kadar etkilendiniz?” sorusuna, "uzun yıllar fotoğraf sanatıyla ilgilendim. İşin içine girince dışarıdan göründüğü gibi kolay olmadığını gördüm. Fotoğrafını çekeceğiniz nesneyi nereden göreceğiniz, nasıl bir kadraj ayarı yapacağınız, ışığınız ve sağlanan aydınlatmanın nasıl olduğu, makinenin bu konuyla ilgili doğru ayarları gibi pek çok konuya ilişkin verilecek kararlar sadece o an için yapılabilen işlerdir.  Fotoğraf çekmenin her aşamasında yeni bir şeyler öğrendim ve daha fazla bilgiyle geliştirmem gerektiğini fark ettim. Fotoğrafçının kendine has bir emekle ortaya koyduğu eser insanda estetik duyguları uyandırır. Estetik duygular insanları güzelleştirir.

Şiire gelince; özellikle Divan Edebiyatının hayatımda çok ayrı bir yeri vardır.  Baki, Nedim, Nef'i, Fuzuli gibi pek çok divan şairinin bazı şiirlerini hafızamda tutarım. Divan şiirleri kitaplarım vardır; onları okumak, yorumlamak, vezinlerini çözmek benim için eğlenceli bir faaliyettir “ şeklinde cevap verdi.

“Dilimize ve Kültürümüze Sahip Çıkalım”

Kitap okumanın ve dilin önemine de değinen Sağlam,  gençlere çok kitap okumalarını fakat değerli zamanlarını çalan değil, onları doğru yönlendirecek kitaplar okumalarını tavsiye etti. “Tarihimizi de bilmemiz lazım;  dünyaya barışı,  sevgiyi bizler yaşattık, bunu yine biz yapabiliriz.” Diyen Sağlam; bu coğrafyada gelecekte de varlığımızı devam ettirebilmemiz için güçlü olmanın gerektiğini, güçlü olmak için de dilimize ve kültürümüze sahip çıkılması gerektiğinin altını çizerek, bu konuda gençlere büyük sorumluluklar düştüğünü ifade etti.

“Dünyaya Yeniden Gelsem, Yine Hekim Olurdum.”

Sağlam’ı söyleşi boyunca soru yağmuruna tutan öğrenciler hekimlik mesleğiyle ilgili sorular sormayı da ihmal etmedi. Söyleşinin sonunda Sağlam’a “dünyaya yeniden gelseniz, yine hekimlik mesleğini mi seçerdiniz? Sorusu üzerine de, Sağlam “mimarlığını ve mühendisliğini Allah’ın yaptığı bir varlığa hizmet etmek, yani insanın en zor en kötü zamanında yanında olup yardım edebiliyor olmak beni her zaman mutlu etmiştir. İşte bu nedenle ben yine hekim olmayı seçerdim. Başa bir mesleği hiç düşünmedim ama her meslek çok değerlidir, yeter ki severek yapılsın” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER