Eskimeyen Sahne Sanatı; Tiyatro

Bilinen en eski sahne sanatlarından olan Tiyatro ilk olarak MÖ 534 yılında Atina’da yapılmıştır. Eserler olayların oluşuyla sahnede canlandırmasıyla sergilenir. Antik Çağ’da tiyatro üst sınıfa özgü bir etkinlikti. Her yıl yarışmalar yapılır ve kazanan tiyatro sanatçısı halk arasında itibarlarındı.

Eskimeyen Sahne Sanatı; Tiyatro

DİĞER ESERLERDEN FARKI SAHNEDE CANLANDIRILMASI

Tiyatro eserinin diğer türlerden en önemli farkı; diğer edebi eserler okumak ve dinlemek için yazılmışken, tiyatro oyununun sahnede seyirci önünde oynanmasıdır. Bu edebiyat öğesi yanında tiyatro kavramı içinde oyunculuk, sahne düzeni, ışıklandırma, dekor, kostüm, müzik gibi unsurların bütünlüğü söz konusudur.

HER YIL ULUSLARARASI ETKİNLİKLERLE KUTLANIR

Dünya tiyatro günü 1961 yılında Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından kurulup günümüzde hala kutlanmaktadır. Her yıl 27 Mart günü ITI merkezleri ve dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanır. Pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik kutlamalarda yer almaktadır. En önemli etkinliklerden biri, dünya çapında başarı kazanmış bir tiyatro oyuncusu, yönetmeni veya yazarın yazdığı evrensel bildirgedir.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER