'Çanakkale İmanla Kazanılmış Bir Zaferdir'

Çanakkale Zaferinin 101. Yılı nedeniyle Tarihçi-Yazar Mustafa Turan tarafından Sosyal Gelişim Merkezi'nde konferans gerçekleştirildi.

'Çanakkale İmanla Kazanılmış Bir Zaferdir'

 

Özellikle hanımların yoğun ilgi gösterdiği programa Adabilim orta okulu öğrencileride öğretmenleri ile birlikte katıldı. Mustafa Turan, “Gelibolu’daki Yüksek Ruh Destanlaşan Çanakkale” kitabını bir yıllık araştırmaları sonucunda yazdığını belirterek Çanakkale Savaşında toprağın her karışında ayrı bir tarih, ayrı bir detay yer aldığını belirterek bir saatlik programla hepsinin anlatılamayacağını söyledi. Seyit Onbaşının 276 kiloluk mermiyi tek başına kaldırması ile ilgili olarak “Çanakkale imanla kazanılmış bir zaferdir.  Düşman kuvvetlerinin hem sayıca, hemde askeri malzeme olarak üstün olduğu şartlarda kazanılmış bir zafer başka şekilde açıklanamaz” dedi.

Erken yaşta tarih şuûru ve bilinci

Adabilim okulları genel müdür yardımcısı Yaşar Şahin ise konferansla ilgili olarak “Ecdadımız Çanakkale’de dünya tarihinde eşine az rastlanır bir zafer kazandı. Bizde yeni yetişen nesillere erken yaşta tarih şuurunu ve bilincini kazandırmak adına öğrencilerimizle birlikte programa iştirak ettik. Bu bağlamda destansı zaferimizin 101. yılında bizde Adabilim okulları olarak aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz” dedi.

Yaklaşık bir buçuk saat süren konferans sonunda Mustafa Turan’ın “Gelibolu’daki Yüksek Ruh Destanlaşan Çanakkale” kitabı konferansa katılanlara hediye edildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER