Alicanlar Konağı’nda Sezai Karakoç Anıldı

Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Kültür Sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Çay, Şiir ve Sakarya” isimli söyleşi programı ile devam etti.

Alicanlar Konağı’nda Sezai Karakoç Anıldı

Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Kültür Sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Çay, Şiir ve Sakarya” isimli söyleşi programı ile devam etti. Moderatörlüğünü Nur Haktan Aydoğdu’nun üstlendiği programda Yazar Sadettin Acar, Sezai Karakoç ile ilgili, “Sezai Karakoç, geçmişle ilişki kurmadan günümüzü, geleceği anlayamayacağını düşünürdü. Karakoç’un bana kalırsa tüm amacı, yolu, kendini köprü etmek pahasına geçmişle ilişki kurmaktı. Önce geçmişi arayıp; sanat, şiir, mimari, siyaseti anlamamız için tüm İslam coğrafyasının bilinmesinin önemine değinirdi” dedi.

SEZAİ KARAKOÇ ANILDI

Sezai Karakoç’un söylem ve sanat anlayışından bahseden Sadettin Acar,

“Hafıza insan için neyse; toplum, millet mirası, tarih de geçmiş için o denli önemlidir. Hafıza insanı sorumluluğa iter, tarih ve gelenek de aynı şekilde. Bugün insanların bilgi birikimiyle aynı şeydir ‘tarih ve gelenek’. Sezai Karakoç da geçmişle ilişki kurmadan günümüzü, geleceği anlayamayacağını düşünürdü. Karakoç’un bana kalırsa tüm amacı, yolu, kendini köprü etmek pahasına geçmişle ilişki kurmak oldu. Önce geçmişi arayıp; sanat, şiir, mimari, siyaseti anlamamız için tüm İslam coğrafyasını bilmek lazım diye düşünürdü Sezai Karakoç”

ifadelerinde bulundu.

MONA ROZA’YI 50 YIL SAKLADIM

Sezai Karakoç’un ‘Mona Roza’ şiirini elli yıl sakladığını ifade eden Yazar Acar,

“Sıkıntılar çekmiş, iç hesaplaşmaları olan yorgun bir adam. ‘Mona Roza’ şiirini elli yıl saklamış, 1994’te ortaya çıkarmış. Ancak bazı kelimelerini değiştirmiş. Bunu neden yaptığını sordum ‘şiir benden çıkıyordu, o yüzden artık yayınladım’ dedi. Bir gün onunla ilgili bir yazı yazdım bana çok kızdı, sohbetimizi, mahremimi yazmışsın dedi, haklıydı. Affettirdim nihayetinde kendimi ve o gün bu gündür Sezai Karakoç benim için ‘orada ve yaşıyor’. Karakoç bana şiir için, edebiyat için umut oldu. Mayıs’ta 87 yaşını dolduracak, Allah ömrünü uzun eylesin inşallah”

dedi.

sezai karakoç

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER