Türkiye'nin Koronavirüs Sınavı

Çin'in wuhan kentinde ortaya çıkan ve 120'den fazla ülkeye yayılan koronavirüs  Türkiye'ye de sıçradı. Vaka sayısı Dünya çapında 134bin'e ulaşırken virüsten hayatını kaybeden kişi sayısı ise 5 bine ulaştı.

Türkiye'nin Koronavirüs Sınavı

Tüm Dünyayı saran koronavirüs ile Türkiye 10 Mart gecesi resmen tanıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca düzenlediği basın toplantısında ilk koronavirüs tanısının görüldüğünü belirtti. Yüksek ateş ve öksürük şikayeti ile hastaneye kaldırılan hastanın yapılan Koronavirüs testleri pozitif çıkması sonucu Türkiye'deki ilk koronavirüs vakası açıklandı.

Virüsün hastaya Avrupa seyahati sonucu bulaştığı ve durumunun iyi olduğunu açıklayan Bakan Koca, Tüm yakın çevresinin de gözetim altında olduğunu belirtirken paniğe neden olmaması açısından ve gizlilik şartları kapsamında hastayla ilgili kimlik ve şehir bilgisi vermedi.

Koronavirüs Vaka Sayısı Arttı mı?

Aynı hasta ile temasta bulunan gözetim altındaki bireylerin 4'ünde daha testlerin pozitif çıkması sonucu Türkiye'de koronavirüs tanılı hasta sayısı 5' yükseldi. Virüs tanısı koyulan hastaların durumlarının iyi ve gözetim altında oldukları öğrenildi. 

Alınan Tedbirler Neler?

Tüm Dünya'da paniğe neden olan Koronavirüs Türkiye'de de görüldükten sonra yetkililer tarafından sıkı tedbirler alındı. Türkiye’de alınan tedbirler vatandaşın koronavirüs ve diğer salgın hastalıklara karşı korunması adına tüm toplu taşıma araçları ve insanların yoğunlukta olduğu işyerleri belli periyodlarla dezenfekte edilirken; kapalı alanları sık sık havalandırma, kalabalık ortamlarda bulunmamaya özen gösterme ve yakın temastan uzak durulması gerektiği belirtildi.

Alınacak bireysel önlemler arasında virüsün solunum ve ağız yoluyla bulaşması dolayısıyla ellerin ağız,ve yüz temasından kaçınılması, sık sık yıkanması ve dezenfektan ya da kolonya ile dezenfekte edilmesininönemli tedbirler olduğunun da altı çizildi.

Okullar Hemen Tatil Edildi

Virüsün görüldüğü ülkelerin birçoğu tedbirleri geç alırken Türkiye'de ki ilk vaka sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ile toplantı yapan bakanlar, tüm ülke kapsamında okulları 3 hafta süreyle tatil etti. Koronavirüs'ün dünyayı sardığı ilk günden bu yana başarılı bir sınav veren Türkiye'nin, ilk vakanın görülmesi sonrasında da hızlı refleks göstererek koronavirüsün yayılmasını engellemek için adımlar atması vatandaşlar ve diğer ülkeler tarafından takdirle karşılanıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER