Tüketicilerin Tedavide Gözdesi Limon

Nesillerdir hayatımızda büyük yer kaplayan C vitamini kaynağı limonu, bazı uzmanlar bünye direnci  için koronavirüs ve diğer salgın hastalıklara karşı tüketilmesi gerektiği çağrılarının  ardından limona Sakarya'da da talep arttı. Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, tedbir açısından koronavirüsüne karşı C vitamini kaynağı limon ve narenciye tüketmeye davet etti

Tüketicilerin Tedavide Gözdesi Limon

DİRENÇ KAZANMAK İÇİN C VİTAMİNİ

Yetkililer Koronavirüs ve diğer salgın hastalıklara karşı direnç sağlamak için bolca C vitamini tüketmenin faydalı olacağını belirtti.  C vitamini, potasyum, magnezyum gibi zengin besin içerikleri olan limon ve narenciye meyveleri Vatandaşların gözdesi oldu. Vatandaşların özellikle limona talebinin arttığını belirten Pazarcı esnaf Recep Erdoğan, “Limon satışları baya bir artış sağladı şu anda. Herkes korkuyor galiba hastalıktan, korunmak için C vitamini diye alıyorlar limonu. Hastalık çıktığından beri yani yaklaşık bir 4 gündür yoğunluk var limon satışında” dedi.

MİKROP ÖLDÜREN TARİF  

Yalnızca  limon almak için pazara geldiğini belirten vatandaş Şeref Geyik, “Evde limonum bitti diye özellikle pazardan limon almaya geldim. Sabah ve akşam sıcak suyu kaynatıyorum evde bir tane de limon sıkıyorum içine aç karnıma ılık bir şekilde içiyorum, bütün mikropları öldürüyor. Limon bizim vazgeçilmezimizdir, limonu biz çok tüketiyoruz. Bende bütün vatandaşlarımıza bol bol limon tüketmelerini ve yeşillik tüketmelerini öneriyorum. Korkmasınlar limon ve yeşillikten, iyidir bunlar” diye konuştu.

VATANDAŞLAR LİMON TEZGAHINA YÖNELİYOR

C vitamini ve minareller açısından besin değeri zengin limonun satışının arttığını vurgulayan Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, “Bilindiği gibi günümüzün ve 2020’nin baş belası olan bir virüs çıktı dünya ve ülkemizde. Bununla ilgili önlemler alınmakta tabii ki önemli olan gıda ve yiyeceğimize dikkat etmek. Özellikle narenciye ürünleri bu ortamda sıklıkla alınması ve tüketilmesi lazım. Özellikle limonun biraz daha C vitamini yüksek olduğundan dolayı insanın bünyesini daha dirençli hale sokuyor. Kivi, limon, portakal olmak üzere C vitamini yüksek olan narenciye ürünlerini tüketmemiz lazım. İnsanların bağışıklık sistemini artırmak için kesinlikle C vitamini yüksek olan meyve ve sebzeler tüketilmeli. Bunun başında da limon öne gelmektedir, bilindiği gibi suyu, kabuğu ve çekirdeği faydalı dolayısıyla şuanda limon fiyatları da bununla beraber yükselmeye başladı. Mevsim sonuna da geliyoruz tabi depolarda fazla limonda yok. Pazarlarımıza virüs dolayısıyla fazla insan gelmiyor, ticari ortam biraz azaldı. Gelen insanların birçoğu da meyve tezgahlarına yönelmekte, özellikle limon tezgahlarına yönelmekte. Limon kilo kilo satılmakta” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 21:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER