Sosyal Medyada Dolaşan O Belgelere İtibar Etmeyin

Whatsapp üzerinden yayılan sahte bir belgede tüm işletmelerin kapatılacağı ve süpermarketlerin haftada 3 gün açık olacağı iddia edilmişti. O belgenin doğru olmadığı ortaya çıktı. İşte detaylar...

Sosyal Medyada Dolaşan O Belgelere İtibar Etmeyin

Çin’in Wuhan kentinden Dünya’ya yayılan koronavirüsü ülkemizde baş göstermiş ve son vaka sayısı 18’e çıkmıştı. Ülke çapında sıkı önlemler alınırken, sosyal medya üzerinden asılsız iddialar da ortaya atılmıştı. WhatsApp üzerinden gönderilen asılsız bir belgeye itibar eden vatandaşlar gerçek dışı maddelere inanmıştı. O belgenin doğru olmadığı ortaya çıktı!

TÜM İŞLETMELER KAPATILACAK İDDİASI

Sahte belgede yer alan bilgilere göre spor salonları, yüzme havuzları, dernekleri kütüphaneler, parklar, otobüs terminalleri, ibadethaneler hatta 3 kişi üzerinde çalışana sahip iş yerlerinin bile kapatılacaktı. Bununla beraber, restoran ve kafelerde sadece evlere servisin olacağı bilgisi yer alıyordu. Son olarak süpermarketler ile ilgili belirtilen maddede ise haftanın yalnızca 3 günü açık olacağı bilgisi verilmişti.

BU İDDİALARA İTİBAR ETMEYİN

Tüm bu iddiaların asılsız olduğu öğrenildi! Vatandaşlarımızın kendilerine çeşitli sosyal mecralardan ulaşan bu tip belgelere itibar etmemeleri gerekiyor.

İŞTE O SAHTE BELGE:

belge

CUMHURBAŞKANI DANIŞMANINDAN AÇIKLAMA GELDİ

Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Cesur'dan konuya ilişkin ilk açıklama geldi. Cesur, "Bu belge sahte, bu haber yalan. Kesinlikle itibar etmeyiniz." dedi.Cesur, "Bu belge sahte, bu haber yalan. Kesinlikle itibar etmeyiniz." dedi.

BAKAN KOCA DA YALANLADI

Olay ile ilgili Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulunan Bakan Koca, Sosyal medya ve Whatsapp’tan yayılan “GİZLİ” belge GERÇEK DIŞIDIR. Panik yaratacağı bilinerek UYDURULMUŞTUR. Güven kaybına yol açarak, 82 milyonun zaafa düşmesini amaçlayanlar var. Hassasiyetinizle oynayanlar var. Şans tanımayın. DOĞRU HABER, RESMEN YAPILAN AÇIKLAMADIR." dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER