Son Dakika… 14 Gün Kuralına Uymayanlara Ağır Ceza

Küresel bir salgın haline gelen koronavirüs, bu güne kadar yaklaşık 10 bin kişinin ölümüne, 200 bine yakın kişinin ise hastalanmasına yol açtı.

Son Dakika… 14 Gün Kuralına Uymayanlara Ağır Ceza

Yurt dışından gelen vatandaşlardan 14 gün kuralına uymaları beklenirken, kimi vatandaşların bu durumu ihlal etmesi tepkilere yol açtı.

Son olarak yargıdan bu konuya müdahale geldi!

COVID-19'a İlişkin Semptomu Bulunmayan Yolcuların Evde İzlem Bilgilendirme ve Onam Formu adı altında imzalanan formda, talimatlara uymayan kişilere 2 aydan, 1 yıla kadar hapis cezası istemi ile suç duyurusunda bulunacağı belirtildi. Kişilerin 14 gün kuralına uymaması durumunda kişiler, istenilen yerde karantina altına alınacak.

Evde İzlem Bilgilendirme ve Onam Formunda kişilerin yapması gerekenler ve uymayanlara ceza yaptırımı TCK'nın 195. maddesi gereğince şöyle sıralanıyor:
1. 14 günlük sürede evde kalmanız gerekmektedir.
2. Ev dışına çıkılmasının mutlak gerektiği durumlarda başka kişi/kişiler ile aynı ortamın paylaşılmasının zorunlu olduğu hallerde tıbbi maske takmanız gerekmektedir.
3. Evde bulunduğunuz süre boyunca semptomunuzun ortaya çıkması durumunda 112 Acil Sağlık Hizmetlerini aramanız gerekmektedir.
4. Ev halkına bulaşma riskini önlemek için takipli kişiler mümkünse buradaki diğer kişilerden farklı bir odada, mümkün değil ise iyi havalanan bir odada oturmalı, diğer kişilerden en az 1 metre uzakta olmalı ve tıbbi maske takmalısınız, maskenin nemlenmesi halinde yenisi ile değiştirmelisiniz.
5. Eve, ziyaretçi kabul etmeyiniz.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER