Sınır Komşularımızın Koronavirüs Dosyası

Türkiye’nin son güncel vaka sayısı 47’yi bulurken, herhangi bir can kaybı da bulunmuyor. Peki ya sınır ülkeler? İşte sizler için araştırdığımız Türkiye’nin sınır ülkelerinin koronavirüs dosyası!

Sınır Komşularımızın Koronavirüs Dosyası

Çin merkezli koronavirüsü, Türkiye dahil toplamda 150 ülkede yayılım gösterdi. Bilimsel adı ile Covid-19, her geçen saatte can kayıplarına sebep oluyor. Dünya’da toplam ölü sayısı 7 bini geçerken, vaka sayısı ise 183 bine dayandı.

Bu hastalığa yakalanıp da iyileşenlerin sayııs ise 79 bin 883…

Türkiye’nin son güncel vaka sayısı 47’yi bulurken, herhangi bir can kaybı da bulunmuyor. Peki ya sınır ülkeler? İşte sizler için araştırdığımız Türkiye’nin sınır ülkelerinin koronavirüs dosyası!

1-YUNANİSTAN

yunanistan

Türkiye-Yunanistan sınırı toplamda 212 km olup, ülkemizin en uzun 7. Sınırıdır. Yunanistan’da bugüne kadar pozitif çıkmış vaka sayısı 340 olup, bu sayının 8’i tedavi edilmiş durumda. Koronavirüs sürecinde toplamda 4 can kaybı vermiş olan Yunanistan’ın bir dönem sınır kapılarının kapatılacağı da konuşuluyordu.

2-BULGARİSTAN

bulgaristan

Hem Türkiye’nin hem de Yunanistan’ın komşusu olan Bulgaristan’da tablo, Yunanistan’a göre iyi durumda. Toplamda 60 etkin vaka vermiş olan sınır komşumuz, bugüne kadar 2 vatandaşını koronavirüs yüzünden kaybetmiş. Bulgaristan’da 13 Nisan’a kadar OHAL ilan edilmişti.

3-GÜRCİSTAN

gürcistan

Ülkemizin batısından doğusuna keskin bir geçiş yapıyoruz ve bir diğer sınır komşumuz Gürcistan’ı ziyaret ediyoruz. Gürcistan’daki durum da diğer ülkelere göre iyi durumda. Özellikle can kaybı yaşanmayan bu ülkede, toplam vaka sayısı 32, tedavi edilen vaka sayısı ise 1.

4-AZERBAYCAN

azerbaycan

Sınır komşumuz olmasa da, iyi ilişkiler içinde olduğumuz Azerbaycan, bu güne kadar toplamda 18 etkin vaka, 6 tedavi edilen vaka ve 1 ölümcül vaka mevcut. Azerbaycan’da koronavirüs sebebi ile düğün yapmak yasaklandı!

5-ERMENİSTAN

ermenistan

Doğu kanadın diğer bir sınır komşusu olan Ermenistan’da toplam vaka sayısı 51 iken, 1 tedavi edilen vaka mevcut. Hiçbir can kaybının yaşanmadığı ülkede, 16 Nisan’a kadar olağanüstü hal ilan edildi.

6-SURİYE

suriye

Diğer bir sınır komşusu Suriye’de ise toplamda 4 vaka bulunurken, 3 ölü mevcut.

7-KIBRIS

kıbrıs

Yavru vatan Kıbrıs’ta toplam 46 vaka bulunurken, tedavi edilen ya da ölümcül vakalar bulunmazken, turistlerin yoğunlukta olduğu Kıbrıs’ta çoğu otel karantinaya alındı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER