Sakarya’nın Koronavirüs Dosyası

Çin’in Wuhan kentinden başlayarak önce dünyanın çeşitli ülkelerinde ardından da ülkemizde yayılan koronavirüs, şehrimizde de şüpheli vakalar ile baş göstermeye devam ediyor. Her gün koronavirüs sebebi ile birkaç insanın gözlem altına alındığı Sakarya’da şüpheli vaka sayısı kaç? Ya da koronavirüsten korunmak için Sakarya’nın aldığı önlemler neler? Özel haberimiz sizlerle.

Sakarya’nın Koronavirüs Dosyası

Çin’in Wuhan kentinden başlayarak önce dünyanın çeşitli ülkelerinde ardından da ülkemizde yayılan koronavirüs, şehrimizde de şüpheli vakalar ile baş göstermeye devam ediyor. Her gün koronavirüs sebebi ile birkaç insanın gözlem altına alındığı Sakarya’da şüpheli vaka sayısı kaç? Ya da koronavirüsten korunmak için Sakarya’nın aldığı önlemler neler? Özel haberimiz sizlerle.

BAKAN KOCA İLK VAKAYI BÖYLE AÇIKLAMIŞTI

koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 Mart gece yarısı yaptığı açıklama ile Türkiye’nin ilk koronavirüs vakasını açıklamıştı. "Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.” Sözleri ile ilk vakaya dair bilgiler veren Koca, bu süreçte Türkiye’nin büyük bir başarı gösterdiğini söyleyerek vatandaşın yüreğine su serpmişti.

ARDINDAN VAKALAR ARTTI

vakalar arttı

Bakan Koca’nın açıklamaları pür dikkat beklenirken, son olarak Türkiye’de görülen koronavirüslü vaka sayısı 18’i bulmuştu.

Bu sayının 7 kişisinin Avrupa’dan, 3 kişinin ise Amerika’dan gelmiş olduğu duyurmuştu. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Tespit edilmiş her vaka, her izolasyon hepimiz için emniyettir." İfadelerine yer veren Bakan Koca, son durum hakkında bilgi vermişti.

SAKARYA’DA DURUM NE?

korona

Şehrimizde ilk olarak Umre’den geldiği bilgisine ulaşılan bir vatandaş koronavirüs şüphesi ile Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gözetim altına alınmıştı. Yapılan tetkikler sonucunda koronavirüs bulgusuna ulaşılmayan hasta yüreklere su serpmişti.

Ardından karantinadan geçen hasta sayısı gün geçtikçe artarak bugün 23’e ulaştı. Yurt dışı bağlantıları bulunan kişilerin çoğunluğu oluşturduğu şüpheliler arasında pozitif bir sonuca rastlanmadı. Yüksek ateş ve öksürük sebebi ile sağlık kuruluşlarına başvuran kişiler, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde izole bir odada gözetim altına alınarak, hastalardan alınan numuneler ile testler yapıldı.

Koronavirüs sebebi ile gözetim altına alınan hastaların hiçbirinde pozitif bir sonuç çıkmadı.

ŞEHRİN HER YERİNDE SIKI ÖNLEMLER ALINDI

corona

Koronavirüs’ün Türkiye’de vaka göstermesinden bu yana ilimizde de sıkı önlemler alınmıştı. Öncelikle partiler tarafından ilçe kongreleri bir bir iptal edilmiş, ardından belediyeler tarafından yapılan açıklamalar ile şehrin tüm organizasyonları ertelenmişti. Kalabalık alanlarda hızla yayılım gösteren koronavirüsüne karşın tüm kalabalık organizasyonlar için tedbir alan belediyeler tiyatrodan konsere, kongreden toplantıya her türlü organizasyonu ertelemişti.

TOYOTA KARANTİNA HASTANESİ OLDU

toyotasa

Serdivan’da bulunan Toyotasa Acil Yardım Hastanesi, acil birimi tamamen kapatılarak karantina hastanesi olacak. Sağlık bakanlığı tarafından açıklanan listede yer alan Sakarya Eğitim Araştırma hastanesinde yaşanan yoğunluk sebebi ile karantina hastanelerinin arasına katılan Toyotasa’da tedavi ve kontrolleri yapılan hastalar kademeli olarak taburcu edilecek.

Sakarya Valiliğinden “T.C. Sağlık Bakanlığının yurt genelinde  koronavirüs (Covid-19) hastalığı ile ilgili sürdürdüğü mücadele kapsamında İl Sağlık Müdürlüğümüzce; ilimizde de çeşitli önlemler alınarak, düzenlemeler yapılmaktadır. İlimizde alınacak önlemler çerçevesinde Covid-19 şüphesi bulunan hastaların diğer hastalarla temasını önlemek  için en uygun sağlık tesisimiz olan  Toyotasa Acil Yardım Hastanesi tahsis edilmiştir. Şehir merkezinde Covid-19 şüphesi olan vatandaşlarımızın sağlık personeli tarafından yapılan uyarı ve yönlendirmeleri dikkate alarak, maske takıp, Toyotasa Acil Yardım Hastanesine başvurmaları konusunda hassasiyet göstermelerini önemle rica ederiz." şeklinde açıklama yapıldı.

HABER: FEYZA NUR DEMİRBAŞ

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER