Koronavirüs Önlemlerinde 2. Aşama

Türkiye’de koronavirüs vakalarının ortaya çıkmasının ardından alınan sıkı önlemlerde ikinci aşamaya gelindi. Kamu ve özel sektörde Kovid-19 düzeni genişlerken, vakaların artması ile bir dizi önlem daha alındı.

Koronavirüs Önlemlerinde 2. Aşama

TÜRKİYE EN HAZIRLIKLI DÜNYA ÜLKELERİNDEN

Hem kamu hem de özel sektör önlemlerini arttırmaya devam eden Türkiye, dünya ülkeleri arasında salgına karşı en etkili ve en hazırlıklı ülkelerin başında geliyor. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bakanlar ve ilgili kurumların katılımı ile gerçekleştirilen toplantının ardından tedbirlerde ikinci aşamaya gelindiği duyuruldu. İşte alınacak o tedbirler…

1-İŞE ALIMLAR ELOKTRONİK ORTAMDA GERÇEKLEŞECEK

pc

Türkiye İş Kurumu aracılığı ile gerçekleştirilen kamu işçi alımları, elektronik ortamda yapılacak. Ayrıca özel sektörde de sınıf eğitim programları geçici olarak askıya alınacak.

2-BELLİ YAŞ ÜSTÜNDEKİLERİN DIŞAR ÇIKILMASINA MÜSAADE EDİLMEYECEK

yaşlı

Bakımevleri, huzurervleri ve engelli, yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanlar zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayacak, ziyaretleri ertelenecek.

3-HAVALANDIRMA VE VARDİYALI SİSTEM

vardiya

Havalandırma sistemleri kontrol edilerek, çalışma ofisleri olarak havalandırılacak. Ayrıca çalışan sayısı fazla olan işyerleri vardiyalı sisteme geçecek. Kamuda olduğu gibi özel sektörde de riskli personele izin verilecek.

4-ATM’LER DEZENFEKTE EDİLECEK

atm

ATM’ler asansör tuşları, kapı kolları, merdiven trabzanları gibi ortak temas edilen alanlar dezenfekte edilecek.

5-KRONİK HASTAYA REÇETESİZ İLAÇ

reçetesiz ilaç

Kronik hastalar reçeteye ihtiyaç duymadan ilaçlarını alabilecek. 14 gün rapor alanların işgörmezlik ödeneğini ise SGK karşılayacak.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER