Koronavirüs İddialarına Bir Yenisi Daha Eklendi... Sakallı Erkekler Risk Grubunda Mı?

Koronavirüs ile ilgili her gün ortaya atılan iddialar kafa karıştırabiliyor. Bu önemli konuda asılsız iddialara kulak asmak yerine konuyu uzmanlardan dinlemek en doğrusu! İşte ortaya atılan son iddia olan “Sakallı erkekler risk grubunda mı?” sorusuna ilişkin tüm detaylar şeffaflığı ile haberimizde…

Koronavirüs İddialarına Bir Yenisi Daha Eklendi... Sakallı Erkekler Risk Grubunda Mı?

Türkiye dünyada endişe yaratan koronavirüste sakal ve sakal stili ile ilgili durumu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Füsun Eyüboğlu, açıkladı.

SAKAL DAMLACIKLARIN O BÖLGEDE TUTUNMASINI SAĞLAYABİLİR

sakal

Başkent Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Füsun Eyüboğlu, sakalı olan kişilerin koronavirüs tedbirleri konusunda zorluk yaşadığı ve risk taşıdığı konusunda değerlendirmede bulundu.

Prof. Dr. Eyüboğlu,

"Sakalı çok olan kişilerde tozdan ziyade damlacıklar o sakallı bölgede daha fazla kalabilir; ama bununla ilgili yapılmış bir çalışma vardır diyemem. Teorik olarak sakal, damlacıkların o bölgede daha fazla kalmasına sebep olabilir. Örneğin kişinin eli sakalına değdikten sonra elini ağzına ya da burnuna götürdüğünde yine enfeksiyonu yayabilir"

dedi.

SAKAL OLDUĞUNDA MASKE DE DEĞİŞİYOR

maske

Prof. Dr. Eyüboğlu, sakallı olup, koronavirüs tanısı almış hastalarda özel maskeler kullanıldığını da ifade ederek,

"Çünkü maskeyi usulüne uygun kullanmamız lazım. Yani maske burnu, yüzün yanlarını ve çenenin altını da kapatacak ki soluk alınıp verildiği zaman da o damlacıkların dışarıya çıkması engellenecek. Ama sakal olduğu zaman boyutuna bağlı olarak maske de değişmekte. Dünya Sağlık Örgütü bu şekilde sakallı kişiler için maskeler geliştirmiş durumda ve o kişiler için bu tür maskelerin kullanılması önerilmekte. Yine aynı şekilde Covid-19'lu bir hastayla temas halinde olmuş sakallı bir bireyin, sakalına uygun olan bir maskeyi kullanması daha uygun olacaktır"

diye konuştu.

ASIL ÖNEMLİ OLANLAR ELLER

eller

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız da,

"El nasıl mikropla temas ediyorsa, bıyık, sakal, saç da mikrobu bir süre tutuyor belki. Ama asıl önemli olan burada eller. Çok da panik yapacak bir durum değil. Biz burada kendi kendimize tedbirlerimizi alacağız. Birbirimizden uzak duracağız"

diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 20:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER