Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı Virüs Geçene Kadar Evlerinizden Çıkmayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ulusa sesleniş konuşması yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı Virüs Geçene Kadar Evlerinizden Çıkmayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya’da yapılan koronavirüs toplantısı sonrası ulusa sesleniş konuşması gerçekleştiriyor. 4 saate yakın bir toplantı süresinin ardından sonlanan toplantının 85 ismin katılımı ile gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantıda alınan kararları paylaştı.

Kritik toplantı sonrası koronavirüse karşı alınacak yeni önlemleri açıklamak üzere basının karşısına geçen Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde;

YENİ BİR DÖNEME GİRİYORUZ

“İnsanlık tarihi boyunca her dönemde salgın hastalıklar ve tabi felaketler ciddi can kayıplarına yol açmıştır. Önüne geçilmedikçe salgın hastalıkların ölüme yol açması normaldir.

Son aylarda hep birlikte şahit olduğumuz gelişmeleri takip ediyoruz. Yaşadığımız sürecin ne gibi sonuçlara yol açacağını henüz bilmiyoruz. Ancak artık hiçbir şeyin eskisi gibi gitmeyeceği açıkça ortadadır. Sosyal düzen, ekonomide köklü değişiklikler yaşaması muhtemel yeni bir döneme giriyoruz.

Koronavirüs hastalığı ilk olarak 2019 Aralık ayında Vuhan'da tespit edildi. Ocak ayında ilk ölüm haberi geldi. Hemen ardından Tayland, Japonya ve ABD'de görüldü. Çin yönetimi virüsün görüldüğü yerleri karantinaya almaya başladı. DSÖ Ocak ayının sonunda acil durum ilan etti.
Şubat ayında koronavirüs teşhisi konulanların sayısı 40 bine yaklaşırken ölenlerin sayısı bine ulaştı.

Şubat'ın üçüncü haftası İran ve İtalya'da virüs salgınının hızla yayıldığı görüldü. S. Arabistan 27 Şubat itibarıuyla umre ziyaretlerini askıya aldığını açıkladı. Mart'ın ilk haftasındaki İran'daki ikinci haftasında İtalya'daki ölümler dikkat çekti. Pek çok ülke sınırlarını insan trafiğine kapatmaya yönelik tedbirler aldı.

Bugün itibarıyla dünyada koronavirüs tespit edilen hasta sayısı 200 bine ölen sayısı 8 bine yaklaşmıştır.

Her ülke kovid-19 tehdidine karşı farklı tedbirlerle mücadele etmektedir.

20 Ocak’ta yurt dışından gelen kişileri taramadan geçirmeye başladık. 27 Ocak’ta Dış İşleri Bakanlığımız seyahat uyarılarını yayınlamaya başladı.

2 Mart’ta Umreden dönenlerin sağlık muaynesi görevini gerçekleştirdik. 6 Mart’ta İtalya’da bulunan yabancı vatandaşların girişini yasakladık.

10 Martta Sağlık Bakanımız ülkemizde ilk defa Covid-19 testinin pozitif çıktığı bilgisini vatandaşımızla paylaştı.

Ben de buradan Allah’tan rahmet diliyorum."

SINAVLAR İLERİ TARİHE ERTELENEBİLİR

Sınavların ileri tarihe ertelenmesi gündemde. 20 bin öğretmenimizin ataması gerçekleşti. Hayırlı olsun.

Yaşadığımız bu süreçte cumhurbaşkanlığı ve bakanlar olarak bize destek veren ikazlara riayet eden herkese şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Bu süreçte adeta virüs ülkemize gelmekte neden geç kaldı diye düşünen, yalan haberler yapanlar da çıktı. Ellerini ovuşturarak, virüsün ülkemizi esir almasını bekleyen kişiler elleri boş döndüler.

VİRÜS GEÇENE KADAR EVLERİNİZDEN ÇIKMAYIN

Virüs kalabalık ortamlarda yayılıyor, rahatsızlığı olan kişiler ölümcül sonuçlarla karşı karşıya kalabiliyor. En iyi korunma yolu ise virüsün bulaşmasını engelleyecek şekilde davranmaktır. Herkesin kendi kendine tedbir alması gereklidir. Toplumun tamamının sağlığı ve huzuru için hepimizin fedakarlık sorumluluğu vardır. Açıklanan tedbirlere hep birlikte riayet edersek, evde kalma süresini 3 hafta ile sınırlı tutabiliriz. Bu süreçte bireysel temizliğimize dikkat etmeliyiz.

Bilim insanları bu virüse karşı en etkili tedbirin temizlik olduğu görüşündeler. Salgın tehlikesi ortadan kalkana kadar sevgimizi yüreğimizle gösterecek ve dilimizle ifade etmekle yetineceğiz.

Bu süreçte en büyük görev fert fert milletimize düşüyor. Milletimden ricam Covid-19 tehditi geçene kadar evlerinden çıkmamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 21:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER