Corona Virüs Belirtileri

Merkezi Çin’in Wuhan kenti olan Corona Virüsü, binlerce kişinin hayatına mal olmaya devam ediyor. Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ''Bu salgının şu anda Türkiye'de olma ihtimali çok yüksek ve şu an sadece şunu söyleyebiliriz; bu virüs tespit edilebilmiş değil" açıklamasından sonra belirtileri merak edilen bu virüsün tüm detaylarını sizin için yazdık.

Corona Virüs Belirtileri

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tüm Dünyayı alarma geçiren Corona Virüsü son olarak Türkiye’de de bulunabileceği şüphesi ile vatandaşları alarma geçirdi. İşte corona virüsün belirtileri:

-burun akıntısı

-öksürük

-boğaz ağrısı

-baş ağrısı

-ateş

Corona Virüsü MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen virüsler olduğu biliniyor. Şiddetli vakalarda ise zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebiliyor.

NASIL BULAŞIR?

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı Corona Virüs rehberine göre, hastalığın bulaşma şekilleri arasında “damlacık” mevcut. Özellikle hapşırma ve öksürme esnasında ortaya saçılan damlacıklarla kişiden kişiye bulaşabilir.

Genel olarak solunum ve hava yolu ile bulaşan bu virüs yakın temaslarda yayılıyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN YAYINLADIĞI CORONA VİRÜS REHBERİ

Sağlık Bakanlığı’nın sitesinden yayınlanan “Corona Virüs Rehberi”nden alınan bazı önemli notlar şöyle:

“Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, öksürük ve dispnedir. Daha ciddi vakalarda, pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm gelişebilir. Ancak eldeki veriler doğrultusunda hastalığın şiddeti konusunda yorum yapılamamaktadır.

Eldeki verilere göre ağır seyreden olguların oranının ve fatalite hızının çok yüksek olmadığı (yaklaşık %2) şeklinde bir izlenim elde edilmiştir. Ancak, bu durum ilerleyen dönemde virüsün genetik yapısında ortaya çıkabilecek değişikliklere bağlı olarak farklılaşabilir”.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER