Bilim Kurulu Üyesinden Uyarı: Bu Hafta Çok Kritik

Koronavirüs ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor.

Bilim Kurulu Üyesinden Uyarı: Bu Hafta Çok Kritik

Koronavirüs ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. COVİD-19’un Türkiye’deki ilk haftasını geride bıraktığımız şu günlerde, son olarak 65 yaş ve üzerinin dışarı çıkması yasaklanmıştı. Korona dosyasında ikinci haftaya gelinirken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Mehmet Ceyhan, Türkiye için son derece kritik bir haftaya gelindiğini belirterek, önemli uyarılarda bulundu.

HERKES EVİNE GİRMEZSE KONTROLÜ MÜMKÜN DEĞİL

Sokağa kaçanları hapislere attılar. Demokratik bir ülkede bunlar zor tabi, ciddi baskı uyguladılar. Güney Kore, pozitif buldukları insanların telefonlarına çip koydu ve diğer insanlar bunu izlediler.

Bu olaylar ne zaman biter, son vakayı görürsünüz, ondan 14 gün sonra biter. Kural budur... Yayılma kontrolden çıktı diye bir şey şuan söyleyemeyiz. Şu bir hafta en kritik dönem. Eğer vakalar sadece bir kaç ildeyse kolay ama bütün illere yayıldıysa daha zor olacaktır. Biz İtalya’dan daha büyük bir ülkeyiz, kontrol etmemiz çok zor olur. Şu bir haftada herkes evlerine girmezse, insanlar temasa devam ederse bu işi kontrol etmemiz mümkün değil.

SAHTE İLAÇLARA İNANMAYIN

Vatandaşlarımızın ekstra ürün almasına gerek yok. Her gün bir kaşık yoğurt yesinler, günlük bir adet mandalina C vitamini ihtiyacını karşılar. Koronavirüsle ilgili bir takım ünlülerin paylaştığı ilaçlara insanlarımız itibar etmesin. Bu düşünülecek en kötü para kazanma yolu. Bu suistimale açık bir şeydir. Bu virüsün henüz koruyucu bir ilacı yok

YEMEĞİNİZİ EVLERİNİZDE YAPIN

Bu dönemde önerilen herkesin yemeğini evinde yapması. Çok zor durumlarda sipariş vermek gerekirse pişmemiş şeyler söylememek gerek. Gıda temizliğine dikkat edeceğiz. Yemeği yemekle virüs bulaşmaz. Yemek paketlenirken virüs bulaşır. Paketi açtıktan sonra ellerimizi yıkayacağız. Ellerimizin temizliğine azami özen göstereceğiz.

AYAKKABI VE ELBİSELER AYRI YERLERDE

Virüs havalanmaz, uçmaz. Virüsün bir yere bulaşması için yine bir el gerekir. Ayakkabı ve elbiselerinizi ayrı bir yere koyun. Elbiselerinizi akşamdan astığınızda sabaha kullanabilirsiniz. Herkesin evinde bir kaç tane maske olmalı. Bir kişi belirtileri gösterdiği andan itibaren maskesini takacak. Mümkünse toplu taşımayı kullanmadan en yakın sağlık merkezine gidecek.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER