Bakanlık Açıkladı ‘Hızlı Tanı Kiti Devrede’

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Kovid-19 vaka şüphesine uyan hastaların virüs tanısına hızlı sonuç alabilmek adına laboratuvar sayısının arttırılacağını ve geliştirilen hızlı tanı kitinin uygulamaya geçeceğinin haberini vermişti.

Bakanlık Açıkladı ‘Hızlı Tanı Kiti Devrede’

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, TBMM meclis konuşması sırasında Koronavirüs ile amansız mücadelede ülkemizde Vaka görülmesinin ardından günümüze kadar 10 bini aşkın test yapıldığını aktarmıştı. Bakan Koca hızlı tanı kitinin kullanıma geçmesiyle hedefin günde 10/15 bin test yapılması olduğunu belirtmişti.

HIZLI TANI KİTİ KULLANIMA BAŞLADI MI

Ülke genelinde vatandaşlar tarafından da merakla beklenen hızlı tanı kiti uygulaması Sağlık Bakanlığı açıklamasına göre yürürlüğe girdi. Koronavirüs tanısında normal şartlarda 4/120 saat arasında sonuç veren testlerin 60/90 dakika içinde kapsamlı sonuç alınmasına olanak tanıyan yerli tanı kitleri yanı sıra 15 dakika da sonuç verebilen hızlı tanı kiti de kullanıma başladı.

COVİD-19 TANI KİTİ NEDİR?

Yurt dışında Koronavirüs için geliştirilen tanı testlerinden biri olan Covid-19 tanı kiti Ankara'da Ulusal Viroloji Laboratuvarı'nda geliştirildi. Kit, hemen hemen virüsün tespit edildiği tüm ülkelerde, halk sağlığı merkezlerinde kullanılmaktadır. Normalde 4 -120 saat arasında sonuçlanan tanı testi bu yerli kit ile 90 dakikaya kadar düşürülmüştür. Yeni geliştirilen Hızlı tanı kiti ile bu süreç 15 dakikaya inmiş bugün itibarıyla ülkemizde de kullanıma başlamıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER