Bakan Selçuk Türkiye’nin Merak Ettiklerini Yanıtladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, gündeme ilişkin Türkiye’nin merak ettiği soruları yanıtladı.

Bakan Selçuk Türkiye’nin Merak Ettiklerini Yanıtladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, gündeme ilişkin Türkiye’nin merak ettiği soruları yanıtladı.  Huzurevlerinden, kısa çalışma ödeneğine bir çok konuda önemli açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk’un konuşmasından satırbaşları şöyle:

HUZUREVLERİNDE DOKTOR SAYISI ARTIYOR

"Türkiye çapındaki kuruluşlarımızda hijyen ve mesafe kurallarına, 14 kurala harfiyen uyuluyor. Türkiye genelinde 153'ü devlete ait olmak üzere 400'ü aşkın huzurevimiz var, her birini günlük kontrol ediyoruz. Huzurevlerimizde doktor sayısını artırıyoruz.”

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN ŞARTLARI ESNEYECEK

"Bunun bütün sektörlere daha fazla fayda sağlaması için belirli koşullarda esneklikler de sağlayacağız. Kısa Çalışma Ödeneği'nin şartlarını esneteceğimiz için çoğu işveren bundan faydalanacak. Telafi çalışma süresini 2 aydan 4 aya çıkartıyoruz. Nisan ayından itibaren en düşük emekli maaşını 1000 liradan 1500 liraya çıkarmış olacağız. Türkiye çapında 1003 sosyal dayanışma vakfının periyodik paylarını artırdık, böylece yaşlılarımıza destekleri daha da artırmış olacağız. Yaşlılara yönelik YADES ve VEFA projelerini bu süreçte yoğunlaştırarak uygulayacağız."

MASKE VE KOLONYA DAĞITIMI BÜYÜKŞEHİRLERDEN BAŞLAYACAK

"İlk başta Ankara, İstanbul üzerinden başlanacak, daha sonra da proje genişletilir." diyen Bakan Selçuk, "Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılan gelir testlerine bağlı olarak en alt kesime 2 milyar liralık yardımı dağıtacağız. Süreçte koşullar tutuyorsa, koşulları esnetiyoruz şu anda, özel kreşler de Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanabilir durumda olacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER