Bakan Gül Son Noktayı Koydu Karantinadan Kaçanlara Hapis Cezası

Koronavirüs salgınının yayılmasına karşı bir çok tedbir alınırken, alışveriş merkezleri ve lokantalar dışındaki tüm mekanlar geçici olarak durduruldu. Alınan diğer tedbirlerden biri ise yurt dışından gelen vatandaşların 14 gün karantinada tutulması. Adalet Bakanı Gül’ün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile koronavirüs tedbirlerine uymamanın cezasının yaptırımları tasdiklenmiş oldu. İşte detaylar…

Bakan Gül Son Noktayı Koydu Karantinadan Kaçanlara Hapis Cezası

Koronavirüs salgınının yayılmasına karşı bir çok tedbir alınırken, alışveriş merkezleri ve lokantalar dışındaki tüm mekanlar geçici olarak durduruldu. Alınan diğer tedbirlerden biri ise yurt dışından gelen vatandaşların 14 gün karantinada tutulması. Adalet Bakanı Gül’ün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile koronavirüs tedbirlerine uymamanın cezasının yaptırımları tasdiklenmiş oldu. İşte detaylar…

Koronavirüs tedbirleri hayatımızın her alanında…Tedbirlere uymamanın ise hapis dahil cezai yaptırımı var… Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Sevdiklerimiz ve ülkemizin iyiliği için resmi makamların önerdiği tedbirlere titizlikle uyulmalıdır. Karantinaya uymamak gibi halk sağlığını tehdit eden davranışlar ceza kanunumuza göre suçtur. Ceza korkusuyla değil, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için lütfen azami dikkat!” ifadelerini kullandı.

DİKKAT ÇEKİLEN YAPTIRIMLAR NELER?

yaptırım

Koronavirüs nedeni ile Sağlık Bakanlığı koordinesine alınan tüm tedbirler, 1930 yılına dayanıyor. 1930’da kabul edilen 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na dayanan bu kararda, herhangi bir sağlık hastalık durumunda Sağlık Bakanlığı’nın her türlü tedbiri alabileceği biliniyor. Tedavi sürecinde hastaların rızalarının aranması, karantina uygulamasına başvurabilmesi, sınır kapılarının giriş ve çıkışlara kapatılması gibi tedbirleri düzenliyor.

YASAKLARI ÇİĞNEYENLERE PARA CEZASI

para cezası

Belirlenen bu tedbirlere uymamanın cezası ise 250 TL’den 1000 TL’ye kadar idari para cezası şeklinde öngörülüyor.

KARANTİNADAN KAÇANA HAPİS CEZASI

ceza

Öngörülen tedbirlerin ihlali durumunda Türk Ceza Kanunu’nun “bulaşıcı hastalıklara ilşkin tedbirlere aykırı davranma” başlıklı 195’inci maddesine atıf yapılıyor. Bu maddede de 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Ayrıca bu kurallara uymayan ve kendisine test yapılmasına izin vermeyen vatandaşların da bu hüküm uyarınca cezalandırılacağı konuşuluyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER