Bakan Duyurdu Sağlık Raporları ve Reçeteler...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüs ile mücadelede, yeni değişikliklerin olacağını duyurdu. Bakan Selçuk, koronavirüse ilişkin tedbirleri yazılı şekilde açıkladı! İşte detaylar.

Bakan Duyurdu Sağlık Raporları ve Reçeteler...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüs ile mücadelede, yeni değişikliklerin olacağını duyurdu. Bakan Selçuk, koronavirüse ilişkin tedbirleri yazılı şekilde açıkladı! İşte detaylar.

KRONİK HASTALAR REÇETESİZ İLAÇ ALABİLECEK

Bakan Selçuk, yeni tip koronavirüs ile mücadele tedbirlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kronik hastaların, 1 Mart ve sonrasında süresi dolan sağlık raporları ve reçetelerinin ikinci bir duyuruya kadar geçerli olmasına yönelik karar aldıklarını anımsatan Selçuk, kronik hastalığı nedeniyle sağlık raporuna dayalı olarak ilaç ve tıbbi malzeme alan hastaların yeniden reçete düzenletmelerine de gerek kalmayacağını belirtti.

Böylelikle kronik hastaların ve yüksek risk grubunda bulunanların, reçete yazdırmak için sağlık hizmeti sunucularına başvurma zorunluluğu olmayacağına işaret eden Bakan Selçuk, bu sürede ilaç ve tıbbi malzemelerin bedelini de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılayacaklarını kaydetti.

İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ SGK TARAFINDAN KARŞILANACAK

Bakan Selçuk, vatandaşların Sağlık Bakanlığının koronavirüs riskine karşı önerilen 14 kurula hassasiyetle uyması gerektiğini vurguladı. 14 gün karantina süresine önem verilmesi gerektiğini dile getiren Selçuk, "Yurt dışından gelen vatandaşlara, Z03.8 ve Z03.9 (hastalık şüphesi) tanıları halinde tek hekim tarafından 14 güne kadar istirahat, iş göremezlik raporu verilebilecek ve iş göremezlik ödeneği SGK tarafından karşılanacak."

RAPOR GÜNÜ 14’E YÜKSELDİ

Bakan Selçuk, böylelikle tek hekim tarafından tek seferde 10 gün verilebilen rapor süresinin 14'e yükseltildiğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER