Yeni Kongre Merkezi'nin Projesi Hazır

Yeni Kongre Merkezi Projesi’nin tanıtım toplantısında konuşan Başkan Toçoğlu, “El birliği ile şehrimizde ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir mekân kazandıracağız. Yurtiçi ve dışından birçok organizasyon bu projeyle Sakarya’da buluşacak. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Yeni Kongre Merkezi'nin Projesi Hazır

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilecek Kongre Merkezi Projesi’nin lansmanı Ofis Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa İsen, Ali İhsan Yavuz ve Recep Uncuoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Büyükşehir Genel Sekreteri İbrahim Pehlivan, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, Genel Sekreter Yardımcıları Ayhan Kardan ve Zafer Poyraz, daire başkanları ve şube müdürleri katıldı.

 

Şehre Yakışan Bir Kongre Merkezi

Programın açılış konuşmasını Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu gerçekleştirdi. Ahmet Faik Abasıyanık Kültür Merkezi’nin (AFA) yıkılarak yerine Kongre Merkezi’nin inşa edilmesini şehir için büyük bir kazanım olarak değerlendiren Toçoğlu, “AFA mevcut haliyle çok elverişli ve kullanılabilir bir bina değildi. Sayın Valimizin Kongre Merkezi’nin yeriyle ilgili olarak AFA’nın yerini işaret etmesi bizim için ufuk açıcı oldu. Gerekli protokoller imzalandı. Şehrimize yakışan bir Kongre Merkezi için çalışmaları başlattık” diye konuştu.

 

Uluslararası Organizasyonlar

Başkan Toçoğlu konuşmasının devamında ise, “Daha önce de kamuoyuna proje üzerinde Mimar Melike Altınışık’ın çalışacağını duyurmuştuk. Kendisi alanında oldukça tecrübeli bir isimdir. Babası ile de Serdivan Belediye Başkanlığım döneminde birlikte çalıştık. Güzel işlere imza attık. El birliği ile şehrimizde ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir mekân kazandıracağız. Yurtiçi ve dışından birçok organizasyon bu projeyle Sakarya’da buluşacak. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

 

Çekim Merkezi

Toçoğlu’nun konuşmasının ardından Mimar Melike Altınışık Kongre Merkezi’nin projesinin tüm ayrıntılarını şehir protokolü ile paylaştı. Altınışık, “Proje ekibimizle birlikte fizibilite çalışmalarımızı sonlandırdık. Kongre Merkezi 7 bin 500 metrekarelik bir alanda inşa edilecek. Uluslararası örnekleri incelenerek, üzerinde titizlikle durulan bir proje hazırladık. Projemiz 4 kattan oluşacak. Yalnızca estetik ve mimarisi bile insanları buraya çekebilecek. Projenin Sakarya’nın yeni çekim merkezi olacağını düşünüyoruz” dedi.

 

Proje Hazır

Melike Altınışık, “Biri bin, biri 500 olmak üzere iki büyük salon, konferans salonları, kafeterya, seminer ve sunum odaları ile vip odalar yeni merkezimizde yer alacak. Yer altında ise 300 araçlık otopark ve teknik ofisler yer alacak. Proje ekibimizde Türkiye ve Dünya’da önemli projelerde yer almış isimler var. İşinde kendini ispat etmiş bir proje ekibiyle Sakarya’nın önemli bir ihtiyacı karşılanmış olacak. Ayrıntılar üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Ancak genel çerçeve hazır” ifadelerini kullandı. Altınışık daha sonra proje görsellerini Vali Coş, Milletvekilleri İsen, Yavuz ve Uncuoğlu ile Başkan Toçoğlu’na sundu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2016, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER