TURKUAZ ŞEHİRLER GELİYOR SAKARYA'DA PRESTİJLİ İLLER ARASINDA

Türkiye'nin prestij illerinin belirleneceği "Turkuaz Şehirler" projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçiriliyor.

TURKUAZ ŞEHİRLER GELİYOR SAKARYA'DA PRESTİJLİ İLLER ARASINDA

ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliği ile yürüttüğü "İklim Değişikliği Farkındalık Geliştirme Projesi" kapsamında Türkiye'nin marka şehirleri kategorisinde değerlendirilecek "Turkuaz Şehirler" oluşturuyor. Proje kapsamında sertifikalandırma sistemi olarak yaşanabilir şehirler oluşturmak hedeflenecek. Belirlenen şehirler Turkuaz Şehir ismi ile özel bir derecelendirmeye sahip olacak Türkiye’nin marka kentleri olarak lanse edilecek.

YAŞANABİLİR ŞEHİR

Bakanlık Turkuaz Şehirler ile yaşanabilir, huzurlu, çevreci sosyo-ekonomik olarak kalkınmış illeri marka değeri ile Türkiye’ye örnek gösterecek. Bakanlık desteği ile Turkuaz Şehirler, iklim duyarlı yerleşimler, yaşam kalitesi yüksek, doğal, tarihi ve kültürel dokusu korunan, doğal afetlere hazırlıklı, ekonomik kalkınmanın ve sosyal gelişmenin birbiriyle uyumlu bir biçimde yönetildiği yerleşimler haline gelecek.

BÜYÜK METROPOLLER

Bakanlık bu proje ile 13 ili Türkiye’nin milli şehir markası haline getirecek.  Turkuaz Şehirler kapsamında; İstanbul, Sakarya, Bursa, Çanakkale, Ankara, Konya, Kayseri, Samsun, Trabzon, Adana, Hatay, Kocaeli ve Antalya değerlendirilecek olan ilk iller olacak. Belirlenen belediyelerde yürütülecek projeler için ulusal ve uluslararası finans kaynaklarına erişiminin sağlanacak. Proje başarılı olursa adım adım Turkuaz Şehir sayısı arttırılacak. 

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER