Türkmen-Manav Kültürü Kitaplaştırıldı

Sakarya'da ikamet eden Türkmen ve Manavların tarihini anlatan 4 ayrı kitap hazırlandı. 

Türkmen-Manav Kültürü Kitaplaştırıldı

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı ile Sakarya Yerel Kültür Derneği tarafından ortaklaşa yapılan çalışmalar sonrasında Sakarya’da yaşayan Türkmen ve Manavların tarihini anlatan Folkloru, Mutfağı, Tarihi’ni anlatan kitapların basımı tamamlandı. Sakarya Yerel Kültür Derneği’nin Erenler ilçesinde çadırında basın mensuplarıyla bir araya gelen yazarlar ve dernek yönetimi kitapları tanıttı. 
Dernek Başkanı Necmettin Kırık yaptığı açıklamada, “Sakarya'nın öz kültürü olan Manav kültürünün gelecek nesillere aktarılması için faaliyetler sürdürüyoruz. Çalışmaların uzun sürdü. Verilen emekler neticesinde kentin tarihi ve kültürüne iyi birer eser bıraktığımızı düşünüyoruz” dedi. 
Sakarya Türkmen/Manav Folkloru kitabının yazarı Yalçın Akaltın ise, “Manavlar 700 yıllık geçmişe sahiptirler. Bunları hazırlarken çocukluğumda yaşadığım birçok olayı, bir kez daha heyecanla tekrar hissetmiş oldum. Geleceğe bir miras bırakmak, kültür hizmet yapmak çok önemli bir görev. Daha güzel çalışmalara imza atmak nasip olur inşallah. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER