SEÇMEN KAYDINIZI KONTROL ETTİNİZ Mİ?

Erken seçim kararı sonrasında 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak genel seçimler için vatandaşlar seçmen sorgulama işlemlerini yapmaya başlayacak.

SEÇMEN KAYDINIZI KONTROL ETTİNİZ Mİ?

Adres kaydı ikamet ettiği mahallesinde bulunmayanlar, yasal süre içinde nüfus müdürlüklerinden kayıt yaptırmaları gerekiyor.
 

SEÇMEN KAYDINIZI KONTROL EDİN

24 Haziran 2018’de yapılacak seçimlerde oy kullanmak için adres değişiklikleri ve kayıtlarınızı muhtarlıklardan kontrol edilmesi uyarısı yapıldı.

Adres kaydı ikamet ettiği mahallesinde bulunmayanlar, yasal süre içinde nüfus müdürlüklerinden kayıt yaptırmaları gerekiyor.

KAYDINIZI YAPTIRMAYI UNUTMAYIN

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi öncesi Avrupalı Türklere, Yurt Dışı Seçmen Kütüğü kayıtlarını kontrol etmeleri uyarısı geldi. Büyükelçilik ve başkonsolosluklar, "Yurt dışındaki vatandaşlarımızın, oy kullanabilmeleri için Yurt Dışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı olmaları şart" açıklaması yaptı. 

SEÇMEN SAYISI KARARI

YSK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, 24 Haziran'da Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde seçmenler bir sandık bölgesinde iki oy kullanacak.

Bu kapsamda, tüm yurt genelinde tasarruf ilkeleri, oy verme, sayım, döküm işlemlerinin kolaylığı ve her sandık bölgesi için bir sandık kurulu oluşturulacağı göz önüne alınarak, bir sandık bölgesindeki seçmen sayısı 360-380 olarak tespit edildi.

Köylerde ise seçmen sayısının 400'ü aşmaması halinde bir sandıkta oy kullanılabilecek.

KAYDINIZI SORGULAYIN

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) e-Devlet sistemindeki yurt içi ve yurt dışı seçmen sorgulama işlemleri T.C kimlik bilgileri ile yapılabilecek. Android ve IOS işletim sistemli cihazlara da indirilebilecek uygulama ile sorgulama işlemleri yapılabilecek.

Seçmen sorgulama linklerine gitmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Yurtiçi Seçmen Sorgulama

Yurtdışı Seçmen Sorgulama

E-Devlet'ten Sorgula

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2018, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER