SATSO Başkanı Altuğ Uyardı 'Koronavirüs Fırsatçılarına Dikkat'

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, son günlerde ülkemizin gündemini meşgul eden Koronavirüse ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

SATSO Başkanı Altuğ Uyardı 'Koronavirüs Fırsatçılarına Dikkat'

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, son günlerde ülkemizin gündemini meşgul eden Koronavirüse ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Medikal ve gıda ürünlerinde yaşanan kaosun altını çizen Altuğ,

“Küresel bir salgın, küresel bir halk sağlığı sorunuyla karşı karşıyayız. Çin’de başlayan ve dünyada 70’e yakın ülkeye yayılan koronavirüs salgını ülke gündemimizi oldukça etkiledi. Ülkemizde resmi olarak ilk vakaya rastlanılmasıyla birlikte halkımızın endişesi de tedbir alma ihtiyacı da bir o kadar arttı. Bu ciddi ve zorlu süreçte insanlarımız hem kendilerini hem de yakınlarını korumak amacıyla gerekli önlemleri de almaktadırlar. Fakat bu süreçte daha fazla üreterek pazar ihtiyacını karşılama amacında olması gereken bazı üretici firmalar ne yazık ki, bu sıkıntıyı kendilerine bir fırsat bilerek hayati önem taşıyan ürünleri piyasaya sürmek yerine karaborsa oluşturmaya çalışmaktadırlar. Özellikle rağbet gören maske, dezenfektan, kolonya ve eldiven gibi hijyen ürünlerinde ve bakliyat, süt, un, şeker gibi birçok gıda ürünlerinde kısa sürede bu kadar fiyat artışının olması insani ve ticari ahlaka uygun değildir. Bu konuda üreticilerimize ve esnaflarımıza ciddi sorumluluklar düşmektedir. Ticaret erbabımıza, insanların ihtiyaçlarını gidermeleri konusunda hassasiyetli davranmalarını öneriyoruz. Ticaret etiğine uygun davranacaklarına inanıyoruz”

dedi.

TÜKETİCİLER TEMKİNLİ OLMALI

Başkan Altuğ, 

"Tüketicilere de temkinli olmalarını öneren Başkan Altuğ, “Tüketicilerimizin de, yetkili olmayan satıcılardan kalitesi düşük, riskli ürünler satın almamalarını öneriyoruz. Tüketicilerin, Ticaret Bakanlığımızın yaptığı uyarıları dikkate alarak ürünleri yüksek fiyatlardan tüketicilere sunan firmaları Haksız Fiyat Artışı Bildirim uygulamasını kullanarak şikayet etmeleri konusu, fiyat artışı sorununun çözümlenmesine karşı önem taşımaktadır. Ayrıca Odamıza gelecek şikayetleri de Disiplin Kurulumuz değerlendirerek, gerekli işlemleri yapacaktır”

ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER