Sakarya O Listede Türkiye 9.’su Oldu

SESAM (Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi) çalışmaları kapsamında tamamlanan ve 2017-2018 yıllarına ait verileri içeren “Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizi” isimli çalışmanın dördüncüsünde, Sakarya’nın Rekabetçi ve Yenilikçi Kapasite göstergelerinin, Türkiye’yi olumlu yönde etkilediği belirlendi.

Sakarya O Listede Türkiye 9.’su Oldu

SESAM Müdürü ve çalışmanın yürütücüsü Prof. Dr. M. Çağlar Özdemir, Türkiye genelinde rekabetçi ve Yenilikçi Kapasite alanında Sakarya’nın dokuzuncu sırada yer aldığını belirten Özdemir,

“Bu çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Patent Enstitüsü’nden alınan veriler doğrultusunda Sakarya’nın rekabetçi ve yenilikçi kapasite göstergeleri açısından 2017-2018 baz alınarak sosyo-ekonomik analizi yapılmış ve kullanılan parametrelerin Türkiye içindeki yeri incelenmiştir”

ifadelerini kullandı.

İHRACATTA BELİRGİN ARTIŞ

Araştırma verileri üzerinde inceleme yapan Erkan Yağız, Sakarya’da ihracatın ilerleme kaydettiğini tespit ettiklerini söyleyerek,

“İllerin üretim seviyesini ve döviz girdisi sağlama potansiyelini gösteren ihracat, Sakarya’da artış göstermektedir. Sakarya ihracatı Türkiye içindeki payı 2017’de %3,34 iken 2018’de %3,35 olmuştur. Sakarya’nın kişi başına düşen ihracat tutarı ise 2017’de 5,306 dolar iken 2018’de 5,579 dolar olarak karşımıza çıkmıştır. Başka bir deyişle ihracat, bir önceki yıla kıyasla artış göstermiştir”

dedi.

HİZMET SEKTÖRÜ DİNAMİKLİĞİNİ KORUYOR

Elde edilen verilere göre Sakarya’nın hizmet sektöründe dinamikliğini koruduğuna dikkat çeken Yağız,

“Sakarya ili turizm yatırım işletme ve belediye belgeli yatak sayısı parametresi, hizmet sektörünün dinamikliğini ortaya koyarken, il bazında turizm sektörünün önemini vurgulanmaktadır. Bu açıdan; 2017’de Sakarya’nın turizm yatırım- işletme ve belediye belgeli yatak sayısının Türkiye içindeki payına bakıldığında, turizm yatırımı belgeli tesis sayısı payının %1,14, turizm işletmesi belgeli tesis sayısı payının %0,37 ve belediye belgeli tesis sayısı payının %0,92 olduğu görülmektedir. 2018’de turizm yatırım belgeli tesis sayısı payı %1,32, turizm işletme belgeli tesis sayısı payı %0,43, belediye belgeli tesis sayısı payı %0,92 olmuştur. Bir önceki yıla göre gerçekleşen bu artış pozitif etki yaratabileceği tespit edilmiştir”

şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2020, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER