ORMAN KÖYLÜSÜNE KÖTÜ HABER! BELGESİ OLMAYAN MANTAR DAHİ TOPLAYAMAYACAK

Orman Bölge müdürlüğünce yayınlanan genelge ile istenen Mesleki Yeterlilik Belgesi geçimini Ormandan sağlayan köylüleri zora soktu. Genelgeye göre, odun dışı orman ürünleri olan reçine, çıra, defne, kekik, ada çayı, çam fıstığı ve mantar toplayarak geçinen orman köylülerine Kasım 2019’a kadar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğu getirildiğini açıkladı.

ORMAN KÖYLÜSÜNE KÖTÜ HABER! BELGESİ OLMAYAN MANTAR DAHİ TOPLAYAMAYACAK

ADA ÇAYI, DEFNE, KEKİK, MANTAR TOPLAMAK BELGE İLE!
Orman Genel Müdürlüğünün genelgesi ile odun dışı orman ürünleri olan reçine, çıra, defne, kekik, ada çayı, çam fıstığı ve mantar toplayarak geçinen orman köylülerine Kasım 2019’a kadar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğu getirildiğini açıkladı.
Yayınlanan Genelge ile geçimini mantar, kekik toplayarak sağlayan on binlerce orman köylüsü, belge almadan bunları yapamayacak.
Özellikle orman köylülerinin mantar gibi tüketimi halk arasında yaygın olan ürünün yeterlilik belgesi sınavına 670 ile bin 120 lira arasında değişen miktarda giriş ücreti ödeneceği belirtildi.
 
Vatandaş artık belge olmadan adaçayı, defne, çam fıstığı, kekik, mantar, reçine toplayamayacaklar. Belgesi olmadan bitki toplayan köylülere 500 lira para cezası verileceği öğrenildi.
 
Özellikle orman köyü nüfusuna kayıtlı olan köylüleri 10 Kasım 2019’a kadar bu belgeyi temin etmez ise ormanlardan geçinemeyecek.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER