Karasu Savunmanın Merkezi Oluyor

BMC’nin ardından Assan’da bölgede savunma sanayisi için fabrika açıyor

Karasu Savunmanın Merkezi Oluyor

Karasu’da BMC’nin savunma sanayi araçları üreteceği fabrikasını açma kararının ardından Kibar Holding’de savunma sanayi için ithal edilen alüminyum ve saç hammaddesini üretmek için dev bir tesis açacak. Karasu yerli savunmanın adeta merkezi konumuna gelecek.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Karasu bölgesinde son dönemde artan sanayi yatırımlarına bir yenisi daha ekleniyor. BMC’nin ilçede kuracağı savunma sanayi üretim merkezinin ardından bir müjdede de kısa süre önce Kibar Holdingden geldi. Karasu’da Assan Alüminyum fabrikasını kuracak olan holding, BMC gibi savunma sanayine odaklanacak. Fabrikanın kurulması için devletten 1,4 milyar TL yatırım teşviki alan holding, kuruluş çalışmalarına da başladı.

SAVUNMA SANAYİ

Assan Alüminyumun Karasu’da uzay havacılık, savunma sanayi, ulaşım uygulamaları, otomotiv ve denizcilik başta olmak üzere sac, şerit, levha ve plaka üretimi yapacağı öğrenildi. Assan, içecek kutularını bile Sakarya'da üretecek, yatırımla 300 kişi ise istihdam edilecek. Milli Tankın ve Fırtına obüslerinin üretim merkezi olan Sakarya, BMC ve Assan Alüminyum ile savunma sanayi konusunda merkez konumuna gelecek ve yeni yatırımları çekecek.

İTHALAT BİTECEK

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ve yatırımı anlatan Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Karasu ilçesinde bu yatırımı hayata geçirmek istiyoruz. Şu anda Türkiye'de yapılmayan ürünler üretilecek. Orada üretilecek ürünler şu anda Türkiye'de ithalat yoluyla karşılanıyor. Ama bizim bu yatırımın akabinde özellikle savunma, uçak, otomotiv, gıda sanayindeki o ürünleri ithal ikame etme gibi bir düşüncemiz var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2016, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER