Down Sendromu Farkındalık Günü

21 Mart dünya down sendromu günü olarak kabul edilmesinin başlıca nedenlerinden biri down sendromlu bireylerin toplumda eğitim ve çalışma sahalarında yer edinebilmesidir

Down Sendromu Farkındalık Günü

Down Sendromu hakkında en büyük yanılgı hastalık algısıdır.genel olarak yaşanan bu algının aksine Down sendromu hastalık değil farklılıktır.
İnsan vücudunu oluşturan hücrelerin çekirdekleri, kromozomlarla birbirlerine bağlanmış olan genlerden oluşmuştur. Bu genler ve kromozomlar insanın fizyolojik ve kişilik yapısının ana unsurlarıdır, dolayısıyla fazladan sahip olunan bir kromozom kişilerin gelişimi engellemez. Kromozom anomalilerinin çoğunda embriyo gelişemez. Down Sendromu embriyonun gelişimini tamamlayabildiği bir durumdur.

SENDROMUN KAYNAĞI ANNE/BABA DEĞİL

Down Sendromu konusunda yaşanan iki algıdan Birincisi, Down Sendromunun kaynağı anne-baba değildir ve hamilelik öncesi veya sırası olan hiç bir şey çocuğun Down Sendromlu doğmasına yol açmaz. İkincisi, diğer çocuklar gibi Down Sendromlu çocukların da kendilerine özgü kişilikleri, yetenekleri ve düşünceleri vardır. Diğer çocuklar gibi onlar da farklı kişiliğe sahip bir bireyler olarak büyüyeceklerdir.

DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ TARİHÇESİ

 
21 Mart, Birleşmiş Milletler'in 10 Kasım 2011 kararıyla Dünya Down Sendromu Günü olarak kabul edilir. Bu nedenle de 21 Mart, tüm dünyada Down Sendromu hakkında toplumsal farkındalık yaratmak, Down Sendromlu bireylerin ayrımcılığa ve ön yargıya maruz kalmasını önlemek, erken ve sürekli eğitimin önemine dikkati çekmek ve çalışma imkanı ve iş sahalarının artırılması amaçlanır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER