Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi

Binlerce kader mahkûmunu ilgilendiren infaz düzenlemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TBMM’de görüşülecek. İnfaz düzenlemesi gelecek hafta Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi

Yaklaşık 300 bin mahkûmun bulunduğu cezaevlerinde Koronavirüs salgını riskine karşı uzun süredir üzerinde çalışılan infaz düzenlemesi çalışmaları hız kazandı. AK Parti kaynaklarından alınan bilgilere göre hazırlanacak yasa teklifinin önümüzdeki hafta TBMM'ye sunulması bekleniyor.

SÜRECİ HIZLANDIRIN TALİMATI

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koronavirüs salgını sonrası infaz düzenlemesi konusundaki tavrı net oldu. Sürecin acil bir şekilde hızlandırılması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu bedeli bir kişinin affıyla da bin kişinin affıyla da ödeyemeyiz. O yüzden geniş tutulmalı. Bu işi bir an önce çözün." ifadelerini kullandı.

AFTAN YARARLANAMAYAN SUÇLAR

"Terör suçları, örgütlü terör suçları, kasten adam öldürme, cinsel istismar, kadına ve çocuğa şiddet, soykırım suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar, insan üzerinde deney suçu, organ ve doku ticareti, reşit olmayana cinsel istismar, çocukların cinsel istismarı suçu, devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiiller, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs, TCK'nın 76'ncı maddesinde düzenlenen (Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, eziyet veya köleleştirme, kişi hürriyetinden yoksun kılma, bilimsel deneylere tabi kılma, zorla hamile bırakma, zorla fuhşa sevk etme) suçların tamamı her türlü eziyet, işkence, Atatürk aleyhine işlenen suçlar ve Orman Kanunu'na aykırı suçlar."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER