'Bu Korkunç Olayın Takipçisiyiz'

Karaman’da yaşanan tecavüz skandalının ardından toplumun her kesiminden tepkiler gelmeye devam ediyor.

'Bu Korkunç Olayın Takipçisiyiz'

Geçtiğimiz günlerde Karaman’da 45 erkek öğrenciye tecavüz ettiği suçlamasıyla bir öğretmen tutuklanmış, bu çocuklar içinde 8’inde fiziksel olarak tecavüz belirlenmiş ve savcılık olayla ilgili gizlilik kararı almıştı. Kamuoyu bu haberle sarsılırken ülkenin dört bir yanından tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Konu ile ilgili Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Elif Erdem Düzgün tarafından da bir basın açıklaması yayınlanırken; laik, bilimsel, demokratik, parasız bir eğitim alması tüm çocukların temel Anayasal hakkı olduğu : “Öğrencilerin devlet yurtları, devlet okulları yerine cemaat ve vakıfların denetimindeki yurtlar ve kursları tercih etmesinin önüne geçilmelidir. Anayasada yerini bulan Sosyal Devlet anlayışının ve Eğitim eşitliğinin uygulamada da yerini bulmasının zamanı gelmiştir.”şeklinde vurguladı.

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak tüm sorumluların hak ettikleri cezayı alana kadar olayın takipçisi olacakları belirtilen Av. Elif Erdem Düzgün : “Kimse sorumluluğu bir başka kurumun üzerine yıkmaya çalışmadan, çocuklar için güvenilir bir eğitim öğretim ortamı sağlamanın yolunu bulmalıdır.” diyerek yetkililerin derhal inisiyatif almaları gerektiğini belirtti.

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Elif Erdem Düzgün tarafından paylaşılan basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

KARAMAN İLİNDE MEYDANA GELEN ÇOCUK İSTİSMARINA KARŞI BASIN BİLDİRİMİZDİR

Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği'ne (KAİMDER) yakın kişilerin kiraladığı evlerde kalan 45 öğrenciye tecavüz edildiği, 8 çocuğun muayenesinde tecavüzün belirlendiği ve rapor ile belgelendiği haberleri ile kamuoyu sarsılmıştır. Tecavüz eden öğretmenin tutuklandığı soruşturmada Savcılığın talebi üzerine gizlilik kararı verilmiştir.

PARASIZ EĞİTİM ANAYASAL HAK

Son zamanlarda gündemden düşmeyen bu ve benzeri istismar olayları toplumda çocuğa güvenilir bir eğitim ve yaşam hakkı sunulamadığının, yasal düzenlemelerin ve cezaların yetersizliğinin, eğitim sistemindeki yanlışlıkların çok açık bir göstergesidir. Öğrencilerin devlet yurtları, devlet okulları yerine cemaat ve vakıfların denetimindeki yurtlar ve kursları tercih etmesinin önüne geçilmelidir. Anayasada yerini bulan Sosyal Devlet anlayışının ve Eğitim eşitliğinin uygulamada da yerini bulmasının zamanı gelmiştir. Çocuklara laik, bilimsel, demokratik, parasız bir eğitim sağlanması, Anayasal anlamda temel bir haktır.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ!

Olayın bütün sorumluları açığa çıkarılmalı, başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm kurumlar gerekli soruşturmayı ve özeleştiriyi yapmalıdır. Kimse sorumluluğu bir başka kurumun üzerine yıkmaya çalışmadan, çocuklar için güvenilir bir eğitim öğretim ortamı sağlamanın yolunu bulmalıdır. Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezinin, tüm sorumluların ortaya çıkarılıp hak ettikleri cezayı alıncaya dek Karaman ilindeki bu korkunç olayın takipçisi olacağını kamuoyuna duyururuz.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2016, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER