Bakan Koca Açıkladı... Can Kaybımız Yok, Yeni Vakalar Var

Koronavirüs vakalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki son duruma ilişkin çok önemli detaylara yer verdi...

Bakan Koca Açıkladı... Can Kaybımız Yok, Yeni Vakalar Var

Koronavirüs vakalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki son duruma ilişkin çok önemli detaylara yer verdi...

İşte Bakan Koca'nın açıklamaları:

CAN KAYBIMIZ YOK

"Şu ana kadar can kaybımız yok... Önceki gün için vaka sayısı 12 idi, şuan ise 18'de kalmıştık. Bu süreçten sonra pozitif çıkan yeni vakalarımız var. Bu akşam topluca pozitif çıkan günlük rakamı da açıklayacağım. Görünen o ki, bu dönemde bir takım haberler devam edecek. Uzun süre 0 vaka ile bu süreci sürdürdük. Ciddiyetimiz daha da artmalı ve yaşlı, kronik hastalara karşı dikkatli olmalıyız. Virüse karşı mücadelemiz devam edecek.

ALO 184'Ü ARAYIN

Önemli olan bu süreci 1.5-2 aylık süreye yaymadan, hassasiyet göstererek daha kolay atlatmak. Vatandaşlarımız da tedbirleri dikkate alıp, telaşlanmayıp, teması azaltıp, herhangi bir sorun olduğunda ALO 184'ü arayarak sağlık kuruluşuna müracat ederel panik havası oluşturmadan erken dönemde bu sorun aşmalı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SÖZ KONUSU DEĞİL

Bakan Koca, bir basın mensubunun sokağa çıkma yasağı sorusuna kısa ve net bir cevap verdi.

"Sokağa çıkma yasağı söz konusu değil."

3-4 ADIMDAN DAHA YAKIN OLMAMALIYIZ

2 ay sonra bitecek değil ancak bu süreçten daha fazla sürmemeli. Tedbirlerimizin başında teması azaltmak geliyor. Bilim kurulundan arkadaşlarımız bu noktada hassasiyeti belirtiyor. Bu dönemi asgari temas ile geçirmeliyiz. Mümkün mertebe ikinci kişi ile 3-4 adımdan daha yakın olunmamalı. Birlik içindeyiz, bu algıyı farklı bir noktaya çeken davranışı maksatlı buluruz. 

TÜM ÜNİVERSİTELERDE ÜCRETSİZ MASKELER OLACAK

Maske dahil olmak üzere, hızlı kit hastanelerimiz ve üniversitelerimizde ücret talep etmeden yeterli miktarda olacak. Ben bizzat ilgili firmalarla görüşerek bu konuyu netleştirdim."

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 22:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER